Czym jest zabieg mezoterapii mikroigłowej?
- Zalety mezoterapii mikroigłowej skóry
- Przebieg zabiegu mezoterapii
- Przygotowanie do zabiegu mezoterapii mikroigłowej
- Najlepsze preparaty do mezoterapii mikroigłowej
- Na co warto zwrócić uwagę podczas zabiegu mezoterapii?
- Wskazania do zabiegu mezoterapii mikroigłowej
- Przeciwskazania do wykonania zabiegu mezoterapii
- Zalecenia pozabiegowe
Mezoterapia mikroigłowa, również określana jako microneedeling (czyli mikronakłuwanie). To jeden z podstawowych, ale i najważniejszych sposobów na dotarcie do głębszych warstw naskórka.
Mezoterapia wykorzystuje do tego celu specjalne urządzenie, nazywane Dermapenem. Urządzenie to zawiera wymienne, jednorazowe kartridże, które posiadają liczne mikroigły. W zależności od okolicy, na jakiej działamy, dobieramy odpowiedni kartridż z odpowiednią ilością igieł. Może ich być od 9 do 42, ale zdarzają się kartridże 1,3 czy 9-igłowe.
Mezoterapia powoduje powstanie kanalików w naszej skórze. To dzięki nim preparaty mogą dostać się do skóry właściwej i krwioobiegu. Zabieg ten wykorzystuje zatem dwa mechanizmy działania na skórę. Fizyczny, powodując mikrouraz oraz farmakologiczny, kiedy dokonujemy podania produktu do głębszych warstw skóry. Powodując uraz, nasza skóra w naturalny sposób zaczyna wytwarzać specjalne substancje, takie jak cytokiny i czynniki wzrostu. To intensywnie regeneruje naszą skórę, powoduje powstanie nowych komórek i naczyń krwionośnych. Przede wszystkim sprawia, że fibroblasty przesuwają się w kierunku rany, i tworzą nowy kolagen i elastynę. Zaletą tego zabiegu jest to, że mimo nakłucia naskórka nie powodujemy powstawania blizn. Skóra w naturalny sposób wzmacnia się i regeneruje.
Zalety mezoterapii mikroigłowej skóry
Trudno przecenić zabieg mezoterapii mikroigłowej. Od lat 50 XX wieku, kiedy po raz pierwszy eksperymentowano z podawaniem leków i substancji bezpośrednio do skóry, po lata 90, kiedy wprowadzono pierwszy mikroigły, aż do dziś, kiedy technologia umożliwia precyzyjne podanie odpowiednich substancji. Mezoterapia stała się integralną częścią kosmetologii pielęgnacyjnej z uwagi właśnie na liczne jej zalety. A na jakie efekty pozwala mezoterapia?
Przebieg zabiegu mezoterapii
Przed samym zabiegiem zawsze następuje kwalifikacja do zabiegu. Ważne jest poznanie nie tylko oczekiwań klienta, ale i chorób, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo zabiegu. Po wykluczeniu przeciwskazań, można przejść do kolejnego etapu procedury zabiegowej.
Po kwalifikacji następuje demakijaż twarzy lub innego obszaru zabiegowego. Ma to na celu usunięcie wszelkich możliwych drobnoustrojów, które mogą nadkazić mikrorany. Po tym kroku odtłuszczamy i odkażamy obszar zabiegowy. Dzięki temu mamy pewność sterylności zabiegu.
Bardzo ważne jest, aby klient sprawdził, czy kartridż jest jednorazowy. W naszym gabinecie Yochi Medestetic and SPA, kartridż jest zawsze otwierany przy kliencie.
Po tym etapie następuje etap właściwy, czyli mikronakłucia. W zależności od okolicy zabiegowej i celu zabiegu, dobieramy indywidualnie ilość igieł oraz preparat. Ważne jest, aby podawana substancja była przeznaczona do tego zabiegu, biokompatybilna, sterylnie zamknięta.
Przygotowanie do zabiegu mezoterapii mikroigłowej
Nie tylko ważne jest, aby specjalista kosmetolog zadbał o przebieg zabiegu. Również po stronie klienta ważne jest, aby zadbać o siebie. W jaki sposób można to zrobić?
Najlepsze preparaty do mezoterapii mikroigłowej
Preparatów na rynku do zabiegu mezoterapii jest ogromna ilość. Jednak to dobór preparatów jest kluczowy oraz technika zabiegowa. Indywidualnie dobrany do potrzeb cery klienta preparat może przynieść spektakularne efekty.
Ważne jest, aby produkty były sterylne, jednorazowe i oczywiście w terminie przydatności.
Najważniejsze preparaty do zabiegu:
Na co warto zwrócić uwagę podczas zabiegu mezoterapii?
Zabieg mezoterapii mikroigłowej wydaje się dość prostym i szybkim zabiegiem. Jednak, jak podczas każdego zabiegu obowiązuje właściwa procedura i technika przeprowadzenia zabiegu.
Jeszcze do niedawna najczęstszymi technikami używanymi podczas tego zabiegu, była technika kolista lub posuwista. Unikamy jednak ruchów chaotycznych, niedokładnych. Powodują one silną traumatyzację skóry, wydłużony proces gojenia oraz brak dokładności. Istotą mezoterapii jest prostopadłe działanie igły w stosunku do skóry. Nakłuwanie powinno być równomierne w celu zwiększenia precyzji działania zabiegu. Szczególnie, wtedy kiedy mamy do czynienia ze skórą wiotką, wymagającą dodatkowego napięcia przez nas skóry drugą ręką. Warto zwrócić uwagę na zdjęcie wykonane przez IAM Polska, którego również jesteśmy członkiem. Pokazuje jak prawidłowa technika wpływa na naszą skórę.
Ważne podczas zabiegu jest zachowanie sterylności i aseptyki zabiegowej. Praca w rękawiczkach, w masce i po uprzednim odkażeniu skóry to podstawa.
Jednorazowe kartridże, otwierane przy kliencie. Sterylne ampułki również otwierane w obecności klienta. I poprawna technika. To podstawy dobrze przeprowadzonego zabiegu.
Wskazania do zabiegu mezoterapii mikroigłowej
Zabieg mezoterapii mikroigłowej ma szerokie spektrum działania. Zabieg możemy stosować nie tylko na okolicę twarzy, ale ciała czy głowy.
Najczęstszymi wskazaniami do zabiegu mezoterapii mikroigłowej są:
Przeciwskazania do wykonania zabiegu mezoterapii
Tak, jak każdy zabieg kosmetologiczny niesie za sobą ryzyko zabiegowe, tak jest i w wypadku mezoterapii mikroigłowej. Ryzyko natomiast wzrasta, jeśli przekraczamy barierę naskórka i podajemy preparaty, które trafiają również do naszego krwioobiegu. Dlatego ważne jest, aby podczas konsultacji wyeliminować przeciwskazania.
Do takich należą:
Dlatego tak ważne jest, aby podczas konsultacji klient przekazał wszystkie informacje o stanie zdrowia, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo zabiegowe.
Zalecenia pozabiegowe
Zabieg mezoterapii mikroigłowej może wydawać się małoinwazyjny. Pamiętajmy jednak, że dochodzi do uszkodzenia skóry i przerwania ciągłości naskórka. To wymusza na nas odpowiednie stosowanie się do zaleceń pozabiegowych.
Skórę traktujemy tak, jak traktowalibyśmy ranę. Oznacza to, że musimy zachować szczególną uwagę, jeśli chodzi o sterylność naszych dłoni, odzieży czy pościeli, w jakiej śpimy. Nie nakładamy makijażu do 24 godzin po zabiegu. Stosujemy fotoprotekcję minimum 30 SPF do co najmniej dwóch tygodni po zabiegu. Nie opalamy się i nie korzystamy ze słońca do jednego miesiąca po zabiegu. Intensywnie nawilżamy skórę, wypijamy odpowiednią ilość wody. Unikamy też kąpieli w basenie, dotykania twarzy czy kontaktu ze zwierzętami. Do 24 godzin po zabiegu nie spożywamy również alkoholu, który dodatkowo nas odwania, ale i rozszerza naczynia krwionośne.
Istotą zaleceń pozabiegowych jest utrzymanie skóry poddanej zabiegowi mezoterapii mikroigłowej w nienagannej czystości. To gwarantuje nam prawidłowe gojenie i brak nadkażenia.
Mezoterapia mikroigłowa jest filarem współczesnej kosmetologii. Pozwala na precyzję działania w różnych obszarach naszej skóry, przynosząc trwałe efekty. Jest to zabieg wszechstronny, a możliwość działania adekwatnego do potrzeb skóry klienta, czyni go szeroko stosowanym.