Fotostarzenie skóry i rola ochrony przeciwsłonecznej
- Czym jest proces fotostarzenia skóry?
- Promieniowanie UV, czyli czego powinniśmy się bać?
- Mechanizmy uszkodzenia skóry przez promieniowanie UV
- Jaka powinna być skuteczna ochrona przeciwsłoneczna?
- Specjalistyczne zabiegi dla skór z objawami fotostarzenia
- Rekomendowane produkty - na co warto zwrócić uwagę?
Proces starzenia się naszego organizmu, w tym i skóry, rozpoczyna się już od 20 roku życia. Mówimy wówczas o procesach biologicznych, związanych z aktywnością na poziomie komórkowym. Jest to czynnik wewnętrzny naszego organizmu. Drugim elementem jest fotostarzenie, a więc czynnik zewnętrzny. Jest on nieodzownie związany z naszą ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe. Ma on kluczowy wpływ na przyspieszenie i potęgowanie zmian związanych ze starzeniem się skóry.
Wczesne badania nad procesem fotostarzenia rozpoczęły się z początkiem XX wieku. Wówczas bardziej koncentrowano się na wpływie promieniowania słonecznego na poparzenia słoneczne. Wykryto również związek, że skóra osób narażonych na promieniowanie słoneczne jest w gorszej kondycji i szybciej się starzeje. To doprowadziło do rozwoju dalszych badań. W latach 50. XX wieku naukowcy odkryli różne spektra promieniowania i wyodrębnili znane nam do dziś UVA, UVB i UVC. W latach 60 odkryto biologiczny wpływ promieniowania na przyspieszenie procesu starzenia się skóry, degradację elastyny i kolagenu, wzrost przebarwień i plam, oraz odwodnienie skóry i powstawanie zmarszczek. W latach 70 wprowadzono pojęcie fotostarzenia, jako drugiego kluczowego procesu starzenia się człowieka. Od tego czasu wzmocniono badania w tym zakresie, doprowadzając do powstawania skutecznej ochrony przeciwsłonecznej i rozwijając technologie obrazowania skóry.
Czym jest proces fotostarzenia skóry?
Proces fotostarzenia skóry to po prostu ekspozycja na promieniowanie słoneczne (UV). Taki proces może rozpocząć się już w dzieciństwie, ponieważ uszkodzenia wywołane słońcem, kumulują się w skórze przez całe życie. W latach 60 XX wieku wprowadzono pojęcie fotostarzenia lub z angielskiego photoageingu. Proces ten wpływa na nas na poziomie przemian komórkowych, doprowadzając do trwałych i nieodwracalnych zmian w strukturach skóry.
Proces fotostarzenia się skóry przebiega według określonego mechanizmu i można go podzielić na 4 fazy:
Promieniowanie UV, czyli czego powinniśmy się bać?
W latach 50 XX wieku odkryto różne zakresy promieniowania ultrafioletowego UV. W latach 60 wskazano ich wpływ na DNA naszej skóry i proces fotostarzenia.
Wyróżniono wówczas UVA, UVB oraz UVC:
Jak widać promieniowanie UVR ma ogromny wpływ na stan naszej skóry oraz jej zdrowie. Korzystając z kąpieli słonecznych oczywiście nie przejmujemy się wpływem słońca na naszą skórę. Destrukcyjny wpływ UVR (promieniowania słonecznego) jest wypadkową energii, długości fali, czasu ekspozycji i głębokości, na jaką dana fala penetruje w głąb skóry. Promieniowanie UVA dociera do skóry właściwej uszkadzając fibroblasty odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny oraz na warstwę podstawną, uszkadzając komórki rozrodcze naskórka, jak i włosów. Korzystając zatem ze słońca należy zwrócić uwagę na czas ekspozycji, godziny (zakresy), w jakich korzystamy ze słońca i oczywiście właściwą ochronę.
Mechanizmy uszkodzenia skóry przez promieniowanie UV
1. Stres oksydacyjny i wolne rodniki
2. Uszkodzenia DNA
3. Degradacja kolagenu i elastyny
4. Zapalne i immunosupresyjne działanie
Jaka powinna być skuteczna ochrona przeciwsłoneczna?
Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna powinna zawierać w sobie stosowanie odpowiednich produktów, ale i działań, mających na celu uchronienie nas przed niekorzystnym wpływem promieniowania na naszą skórę.
Specjalistyczne zabiegi dla skór z objawami fotostarzenia
Zabiegi kosmetologiczne powinny przede wszystkim wzmocnić skórę i odbudować jej naturalne procesy ochronne. Zabiegi te powinny zostać ułożone i wykonane w pełen plan, który będzie uwzględniał działanie zarówno na poziomie naskórka, jak i głębszych warstw skóry.
Do rekomendowanych możemy wskazać na:
Rekomendowane produkty - na co warto zwrócić uwagę?
Ważnym zadaniem produktów do ochrony przeciwsłonecznej jest oczywiście wysokość SPF. Tak, jak już pisaliśmy minimalnie powinien on wynosić 30SPF. Idealnym rozwiązaniem jest SPF 50. Już SPF 30 chroni w 97% przed promieniowanie UVB. Szukaj produktów mających zarówno ochronę przeciw UVA, jak i UVB. Dzięki temu masz pewność, że Twoja ochrona będzie skuteczna. Zawróć uwagę na to, aby produkty nie posiadały parabenów, SLS/SLES, olei mineralnych czy silikonów. Powodują one wysuszenie skóry, odwodnienie, ale i zapychanie porów skórnych, doprowadzając do różnych dermatoz.
Z proponowanych produktów możemy wskazać na:
Innowacyjna formuła pozwala na przyjemną i szybką aplikację. Filtry chroniące przed promieniowaniem UV zapewniają bardzo wysoką ochronę, a bezdotykowa aplikacja higienę. Jest to szczególnie ważne przy pielęgnacji skóry po zabiegach kosmetycznych, gdy jest ona podrażniona, a ochrona przeciwsłoneczna niezbędna np. po peelingach chemicznych. Produkt można stosować nawet do cery wrażliwej. W składzie mgiełki możemy znaleźć NNKT – składową cementu międzykomórkowego odpowiedzialnego za utrzymywanie szczelności bariery naskórkowej. Dzięki temu ograniczona jest przezskórna utrata wody, co prowadzi do wzrostu nawilżenia skóry oraz wzmocnienia jej funkcji ochronnej. Produkt można stosować na makijaż, nie bieli, nadaje subtelne rozświetlenie.
Specjalistyczny krem zapewniający bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Przeznaczony do codziennej pielęgnacji skóry z tendencją do powstawania przebarwień. Polecany również do stosowania jako przedłużenie efektów złuszczających zabiegów profesjonalnych (peelingi chemiczne, laser). Dzięki zastosowaniu skutecznych składników rozjaśniających, takich jak heksylrezorcynol oraz ekstrakt z lukrecji, produkt wyrównuje koloryt skóry. Filtry zawarte w Depigment Cream SPF50+ zapewniają szerokie spektrum ochrony zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA. Zapobiegają one powstawaniu nowych przebarwień oraz pomagają chronić skórę przed objawami fotostarzenia.
Krem-baza, przeznaczony do kompleksowej pielęgnacji każdego rodzaju cery. Ultralekka, aksamitna formuła zapewnia subtelne rozświetlenie, wielowymiarową pielęgnację i perfekcyjną ochronę skóry przed promieniami UV. Unikalnego kompleksu łagodzi podrażnienia, zmniejsza zaczerwienienia wywołane podrażnieniem skóry oraz zapewnia przyjemny efekt kojący. Dodatek skwalanu przywraca gładkość, elastyczność i odpowiedni stopień nawilżenia. Po zastosowaniu kremu, cera jest optymalnie wygładzona, odżywiona i pełna blasku.