Laserowe usuwanie przebarwień
- Przebarwienia skórne przyczyny
- Tradycyjne metody usuwania przebarwień skóry
- Zalety usuwania przebarwień laserem
- Przebieg zabiegu i oczekiwane rezultaty
- Trwałe usuwanie przebarwień skóry - czy to możliwe?
- Wskazania i przeciwskazania do zabiegów laserowych
- Cena zabiegu laserowego usuwania przebarwień
- Zalecenia dla pacjenta po trwałym usuwaniu przebarwień
Przebarwienia pojawiające się na naszej skórze są najczęstszym problemem dermatologicznym, z jakim się spotykamy. Problem przebarwień dotyczy blisko 35% kobiet do 30 roku życia i aż 90% po 50 roku. Z przebarwieniami skórnymi można skutecznie walczyć przy doborze właściwych zabiegów oraz właściwej pielęgnacji skóry.
Współczesna kosmetologia oraz preparaty do profesjonalnych zabiegów gabinetowych, pozwalają na skuteczną walkę z niechcianymi przebarwieniami. Dobór zabiegu, a tym samym metody usuwania przebarwień zależy od etiologii, czyli przyczyny powstania zmiany. Laserowe usuwanie przebarwień jest uznawane obecnie za najlepszą i najbardziej skuteczną metodę.
Przebarwienia skórne przyczyny
Przebarwienia skórne, to jaśniejsza lub ciemniejsza zmiana widoczna na naszej skórze. Są to wszelkiego rodzaju zmiany jak piegi, melasma, czy przebarwienia pourazowe. To wynik nadmiernej ilości melaniny w jednym miejscu, która tworzy skupisko w postaci plamy. Melanina to barwnik znajdujący się w naszej skórze, powstały na skutek działania komórek barwnikowych, czyli melanocytów. Ich ilość oraz to gdzie i w jakiej ilości występują jest uwarunkowane genetycznie. Na skutek czynnika pobudzającego uaktywnia się cały proces zmian. Do najczęstszych można zaliczyć:
Tradycyjne metody usuwania przebarwień skóry
Na rynku istnieje wiele metod usuwania przebarwień skóry. Niektóre wiążą się ze skutkami ubocznymi, inne są bardziej efektywne. Do popularnych metod usuwania zmian pigmentacyjnych możemy zaliczyć:
Zalety usuwania przebarwień laserem
Laserowe usuwanie przebarwień jest innowacyjnym zabiegiem i uznawanym za najbardziej skuteczny i efektywny sposób na rynku. Do usuwania zmian skórnych używanych jest kilka laserów. Podstawowym w użyciu jest laser neodymowy Q-switch oraz laser pikosekundowy. W naszym gabinecie znajdziesz zarówno laser neodymowy typu Q-switch, jak i laser pikosekundowy.
Niewątpliwie nie tylko skuteczność, ale i inne zalety przekonują do jego używania:
Przebieg zabiegu i oczekiwane rezultaty
Przed zabiegiem laseroterapii w naszym gabinecie Yochi Medestetic & Spa zawsze przeprowadzamy konsultację. Dzięki niej możemy wyeliminować takie przeciwskazania, które skutecznie mogą obniżyć efektywność zabiegu lub wręcz go wykluczyć. Oceniamy również rodzaj przebarwienia, przyczynę jego powstania. W wielu wypadkach stosujemy również lampę Wooda, pokazującą nam głębokość samego przebarwienia.
Po pozytywnej kwalifikacji miejsce zabiegowe jest myte i dezynfekowane. Operator lasera dobiera odpowiednią wiązkę i jej moc. Światło lasera i komórki barwnikowe reagują ze sobą. Melanina pochłania energię wiązki w wyniku czego dochodzi do jej uszkodzenia bez wpływu na otaczające ją tkanki. Laser powoduje rozbicie melanosomów i defragmentację barwnika, który potem w procesie fagocytozy, jest usuwany z organizmu. Proces ten opiera się na tzw. selektywnej fototermolizie, czyli celowanym uszkodzeniu komórek barwnikowych w wyniku wysokiej energii.
Po zastosowaniu lasera przebarwienie ciemnieje, co jest naturalnym i pożądanym efektem. Mamy wówczas pewność, że energia wiązki lasera została skumulowana w przebarwieniu. Po kilku dniach, zazwyczaj 3-4 następuje zbielenie miejsca zabiegowego. Tworzy się strupek, który następnie w ciągu tygodnia samoistnie odpada. Powstałe po przebarwieniu jasne miejsce, to świeża tkanka, wymagająca szczególnej troski i fotoprotekcji. Jeśli na tym etapie nie zadbamy o ochronę skóry przebarwienie wróci i dodatkowo się nam utrwali.
Trwałe usuwanie przebarwień skóry - czy to możliwe?
Tak, jak wspomnieliśmy trwałe usunięcie przebarwień jest, jak najbardziej możliwe. Kluczem jest dobór właściwego urządzenia i odpowiednia diagnoza samej zmiany skórnej. Dlatego tak ważne jest, aby przed zabiegiem wykonać konsultację ze specjalistą od laseroterapii i dobrać właściwą metodę usuwania przebarwień.
Jednak, aby zmiana była trwała, należy szczególnie dbać o miejsce poddane zabiegowi. To tu właśnie nasze komórki barwnikowe są szczególnie aktywne i brak właściwej ochrony, czy szczególnie nadmierna ekspozycja słoneczna mogą spowodować nawrót zmiany. Dlatego ważna jest zarówno prewencja, jak i potem odpowiednia pielęgnacja naszej skóry.
Wskazania i przeciwskazania do zabiegów laserowych
Wskazania, to wszelkiego rodzaju zmiany pigmentacyjne: piegi, ostuda, melasma, zmiany pourazowe, zmiany pozapalne, plamy soczewicowate. Do przeciwwskazań należą:
Cena zabiegu laserowego usuwania przebarwień
Koszt usuwania przebarwień wiąże się z ilością i wielkością samego przebarwienia. Zawsze podczas konsultacji z naszym specjalistą informujemy o zakresie cenowym zabiegu. Warto mieć jednak na uwadze, że skuteczność usuwania przebarwień, wpływa na ilość potrzebnych zabiegów. Dzięki stosowaniu lasera pikosekundowego w naszym gabinecie Yochi Medestetic & SPA, seria zabiegowa jest znacznie krótsza. To z kolei wpływa na korzystniejszy całkowity koszt zabiegowy.
Zalecenia dla pacjenta po trwałym usuwaniu przebarwień
Bezpośrednio po zabiegu, miejsce zabiegowe traktujemy ostrożnie. Nie trzemy skóry w miejscu zabiegu, nie wystawiamy się na ekspozycję słoneczną, nie korzystamy z sauny czy basenu. Kiedy powstanie nam strupek, to nie odrywamy go pod żadnym pozorem. Pozwalamy, aby proces wyłuszczania się zmiany przebiegał samoistnie. Jeśli sami usuniemy strupek możemy spowodować stan zapalny a w efekcie utrwalenie zmiany. W dniu, w którym strupek nam odpada stosujemy wysoką fotoprotekcję, aż do momentu powstania nowej skóry. Wówczas kolor skóry wyrówna nam się z pozostałą częścią obszaru niepoddanego zabiegowi. Stosujemy kremy z filtrem ochronnym i unikamy słońca. Efekt zabiegu zależy od ilości powtórzeń, zazwyczaj jest to od 1-3 sesji zabiegowych.