Salon YOCHI

Mięśnie młodości czyli jak zadbać o mięśnie twarzy?

O pięknym wyglądzie świadczy nie tylko zadbana i promienna cera. To również jędrna i napięta skóra, za co z kolei odpowiedzialne są mięśnie twarzy oraz szyi. Co zatem zrobić, aby stymulować mięśnie twarzy oraz cieszyć się wypoczętym i młodym wyglądem? Włącz do swojej terapii regularne masaże kobido.

Trójkąt młodości

Czy wiesz, że ludzka twarz to około 70 mięśni, które odpowiedzialne są za różne funkcje mimiczne? Dzięki nim możemy wyrazić zadowolenie lub złość. Uśmiechnąć się czy przerzuć pokarm. I choć na co dzień nie zastanawiamy się nad ich funkcją, to pośród nich można wskazać te, które bezpośrednio odpowiedzialne są za powstawanie zmarszczek czy odwrócenie tzw. trójkąta młodości. Trójkąt młodości jest uformowany przez trzy główne punkty twarzy: kości policzkowe, linie szczęki oraz brodę. W młodej twarzy te punkty tworzą odwrócony trójkąt, gdzie najszersza część znajduje się na wysokości kości policzkowych, a najwęższa przy brodzie. Wraz z procesami starzenia się poszerza się nam dolna część twarzy, co spowodowane jest zwiotczeniem skóry i przemieszczeniem poduszek tłuszczowych w dół twarzy. Brak objętości mięśni przyspiesza i ułatwia ten proces.

Skóra zaczyna się po woli starzeć od 25 roku życia. Jest to spowodowane spowolnieniem procesów syntezy kolagenu i elastyny, czyli białek odpowiadających za jej odpowiednią elastyczność i stanowiących rusztowanie dla skóry. Proces ten dotyczy również mięśni, których struktura i tonus zależy od tkanki łącznej zbudowanej właśnie z kolagenu.

Mięśnie twarzy

Zmiany w kształcie twarzy z wiekiem.

Wraz z biegiem lat naturalne procesy starzenia prowadzą do odwrócenia wspomnianego "trójkąta młodości". Twarz zaczyna przybierać bardziej kwadratowy kształt z szerszą dolną częścią. Oto niektóre zmiany, które się pojawiają:

1.Z wiekiem dochodzi do tzw. resorpcji kości, co oznacza, że kości twarzy stopniowo tracą swoją masę i objętość. Proces ten jest najbardziej zauważalny w kościach szczęki, kościach policzkowych, oczodołach i żuchwie. Przez to nasza twarz wydaje się bardziej płaska i zaczyna przypominać kwadrat.
2.Linie marionetkowe, bruzdy nosowo-wargowe, kurze łapki czy powstanie tzw. lwiej zmarszczki, stają się one bardziej widoczne i z wiekiem pogłębiają się.
3.Utrata elastyczności skóry. Skóra traci swoją sprężystość i elastyczność poprzez spadek aktywności fibroblastów odpowiedzialnych za powstawanie nowego kolagenu i elastyny.
4.Rozszerzenie dolnej części twarzy za co odpowiedzialne jest zwiotczenie skóry i nagromadzenie tkanki tłuszczowej w dolnej części twarzy. Sprawia to, że staje się ona szersza i mniej zdefiniowana. Brak objętości mięśni powoduje łatwe przemieszczanie się tkanki w dół.
5.Zmniejszenie ilości tłuszczu i jego migracja w dół twarzy. Utrata jest szczególnie widoczna w środkowym i górnym piętrze twarzy, a więc w okolicach skroni, policzków.
6.Utrata objętości mięśni, która z wiekiem dotyczy nie tylko twarzy ale i całego ciała. Proces ten nazywany jest sarkopenią.

tech neck

Wpływ technologii na starzenie się skóry i mięśni.

Upływ czasu to jeden z czynników powodujących zmianę w naszym wyglądzie. Jednak i sami prowadzimy do przyspieszenia tego procesu. Czy słyszeliście o tzw. tech neck? Za każdym razem kiedy pochylacie głowę nad telefonem Wasza szyja przyjmuje obciążenie bliskie 50kg. Powoduje to ogromne napięcia mięśni szyi i dolnej części twarzy ( mięśnie żuchwy, szyi oraz mięsień szeroki szyi są nadmiernie obciążone). Doprowadza do powstania charakterystycznego garbu na szyi i pogłębienia bruzd nosowo-wargowych, przez opadanie policzków nad telefonem. Mrużenie oczu, napinanie mięśni wokół oczu, powoduje z kolei opadanie brwi i powiek.

Aktywność fizyczna a mięśnie.

kobido

Masaż korzystnie wpływa na produkcję kolagenu w skórze, co przyczynia się do jej jędrności, elastyczności i ogólnej poprawy wyglądu. Kolagen jest głównym białkiem strukturalnym w skórze, odpowiadającym za jej wytrzymałość i elastyczność. W skórze głównie występują trzy typy kolagenu: kolagen typu I, II i III, z których kolagen typu I i III są najbardziej dominujące w skórze. Jak zatem masaż wpływa na poprawę kondycji naszej skóry?

Poprawa krążenia krwi
Masaż stymuluje przepływ krwi w skórze, co zwiększa dostarczanie tlenu i składników odżywczych do komórek skóry. Lepsze krążenie wspiera procesy regeneracyjne w skórze, w tym produkcję kolagenu przez fibroblasty, czyli komórki odpowiedzialne za syntezę kolagenu i elastyny.
Mechaniczne stymulowanie fibroblastów
Podczas masażu, mechaniczne ruchy i nacisk na skórę mogą bezpośrednio stymulować fibroblasty do produkcji większej ilości kolagenu. Te komórki reagują na fizyczne bodźce, co może prowadzić do zwiększonej produkcji kolagenu typu I i III, które są kluczowe dla zdrowia i wyglądu skóry.
Redukcja napięcia mięśniowego
Masaż pomaga zredukować napięcie mięśniowe, co może prowadzić do zmniejszenia tworzenia się zmarszczek mimicznych. Mniej zmarszczek oznacza mniejsze uszkodzenie kolagenu w skórze, co może przyczynić się do lepszego wyglądu skóry i utrzymania jej struktury.
Stymulacja drenażu limfatycznego
Masaż limfatyczny pomaga w usuwaniu toksyn i nadmiaru płynów z tkanek, co zmniejsza opuchliznę i poprawia wygląd skóry. Lepszy drenaż limfatyczny może również wspierać zdrowie komórek skóry i pośrednio przyczyniać się do poprawy produkcji kolagenu.

kobido

Masaż staje się zatem kluczowy w terapiach anti-age i coraz częściej staje się dodatkowym elementem dbania o swój wygląd. Często w naszym gabinecie włączamy masaż kobido lub inne formy masażu twarzy i szyi do terapii przeciwstarzeniowych. Masaż bezpośrednio wpływa wygląd i odbiór naszej twarzy przez otocznie. Staje się mniej zmęczona, pełna wigoru i świeżości. Sekret w tym, aby być regularnym i konsekwentnym w działaniu. Mięśnie lubią regularność i wymagają ciągłej stymulacji. Zatem widzimy się na kobido?

mgr Agnieszka Wiśniewska
Właściciel