Salon YOCHI

Najnowsze zabiegi odmładzania skóry i usuwania zmarszczek

Proces starzenia się skóry to zmniejszenie biologicznej aktywności komórek i spowolnienie procesów regeneracyjnych. Następuje przewaga procesów degeneracyjnych nad procesami odnowy organizmu, co doprowadza do powstawania zmarszczek.

proces starzenia się skóry

Czym jest proces starzenia się skóry?

Organizm ludzki swój najwyższy potencjał uzyskuje w wieku 25 lat, potem następuje stopniowy proces starzenia się organizmu, w wyniku którego organizm ludzki, w tym skóra człowieka, zaczyna tracić swój potencjał metaboliczny i rozpoczyna się szereg zmian.

Naskórek ulega ścieczeniu a tzw. turn-over-time, czyli proces cyklicznego złuszczania naskórka warstwy rogowej, wydłuża się z 28/30 dni do 60 dni. Powoduje to nadmierną suchość i reaktywność skóry na czynniki zewnętrzne. Skłonność do alergii i urazów.

Zmiany biochemiczne w warstwie lipidowej naskórka, wpływają na naturalny proces nawilżania i natłuszczania. Zaburzeniu ulegają funkcje wydzielnicze gruczołów łojowych i potowych, a one same ulegają redukcji. Zaburzeniu ulega mechanizm hamowania transepidermalnej utraty wody z naskórka, co powoduje nadmierną suchość. Melanocyty mają z kolei skłonność do grupowania się, co doprowadza do powstawanie plam. Zmniejszeniu ulega synteza witaminy D (dokładnie jej prekursora 7-dehydrocholesterolu), co powoduje zmniejszenie ilości peptydów przeciwdrobnoustrojowych. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ osłabia się funkcja ochronna skóry. Dodatkowo w wyniku zmian w fibroblastach (zmienia się ich kształt) dochodzi do zmniejszenie liczby włókien kolagenowych i elastycznych, które stają się sztywne i twarde. Maleje ilość glikozaminoglikanów, głównie kwasu hialuronowego, odpowiedzialnego za prawidłowe nawilżenie skóry, elastyczność i miękkość.

zabiegi anti-age

Czym są zabiegi anti-age?

Zabiegi kosmetologiczne i medycyny estetycznej mają za zadanie opóźnić procesy starzenia się skóry. Zabiegi z tego zakresu nazywamy ogólnie anti-aging tj. przeciwstarzeniowe. Zadaniem kosmetologa i lekarza medycyny estetycznej jest poprawa gęstości i grubości skóry, zahamowanie utraty wody i utrzymanie prawidłowego nawilżenia oraz natłuszczenia skóry, poprawa owalu twarzy czy zahamowanie procesów degeneracyjnych doprowadzających do zaniku funkcji skóry. Wszystkie te zabiegi mają doprowadzić do redukcji zmarszczek i poprawy ogólnego wyglądu twarzy.

Zabiegi przeciwzmarszczkowe działają na wielu poziomach skóry twarzy, czy dekoltu. W warstwie rogowej naskórka działamy na uszczelnienie płaszcza hydrolipidowego (uszczelnienie macierzy zewnątrzkomórkowej), poprawiamy jej nawilżenie, natłuszczenie i funkcje ochronne skóry. Jest to bardzo ważne, ponieważ wraz z wiekiem skóra ma tendencje do nadmiernego przesuszania się. To z kolei doprowadza do nadreaktywności skóry w postaci zaczerwienia, obrzęku czy swędzenia. To również ochrona skóry przed drobnoustrojami.

Jeśli chcemy ułatwić transport substancji aktywnych w głąb skóry, wówczas musimy pokonać tę barierę. Wówczas stosuje się metody pomagające w transporcie substancji aktywnych jak ultradźwięki czy mezoterapia. Kolejną metodą jest wzbudzanie procesów regeneracyjnych i naprawczych w wyniku działania silnym bodźcem fizykalnym np. temperatura Wyzwalają one wówczas naturalną odpowiedź organizmu jak w przypadku gojenia się ran. Doprowadza to do powstania nowego kolagenu i elastyny.

Do zabiegów anti-aging należą również zabiegi medycyny estetycznej jak wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym, mezoterapia igłowa, botoks, laserowe odmładzanie skóry. Paleta zabiegów mających usunąć zmarszczki, ale i poprawić kondycję skóry i wzmocnić ją jest bardzo szeroka. Dlatego ważne jest prawidłowe zakwalifikowanie pacjenta do określonego zabiegu.

redukcja zmarszczek

Odmładzanie skóry - metody redukcji zmarszczek

Zabiegi laserowego odmładzania i liftingu skóry. Zabieg z użyciem lasera picosekundowego. Zabieg polega na dostarczeniu ultrakrótkich impulsów energii do skóry właściwej, przez co warstwa zewnętrzna pozostaje nienaruszona. Działając na skórę właściwą pobudzamy fibroblasty do produkcji włókien podporowych skóry: kolagenu i elastyny. W wyniku tego uzyskujemy poprawę struktury skóry, redukcję zmarszczek, odmłodzenie skóry, poprawę napięcia i grubości skóry, poprawę owalu twarzy, redukcję porów czy drobnych przebarwień. Zabieg polecany jest osobom z pierwszymi oznakami starzenia się skóry, ale i tych, gdzie procesy te są zaawansowane. Zabieg nie wymaga rekonwalescencji. Nie powoduje złuszczania się skóry. Jest to jeden z najpopularniejszych obecnie zabiegów anti-aging.

Radiofrekwencja mikroigłowa (RF). Stosowana jest do zwiększenia grubości skóry, poprawy jej struktury, zwiększenia napięcia, redukcji zmarszczek i rozszerzonych porów, usuwania wiotkiej skóry czy blizn i rozstępów. Radiofrekwencja mikroigłowa to połączenie mikronakłuć z podaniem fali radiowej w skórze właściwej. Ciepło z fali radiowej powoduje skurczenie się włókien kolagenowych, przez co uzyskujemy efekt liftingu i uniesienia struktur skóry. Dodatkowo indukujemy procesy powstawania nowego kolagenu i elastyny. Dzięki tej metodzie nie mamy okresu rekonwalescencji a efekty zabiegowe są widoczne bardzo szybko. Dlatego też zabieg radiofrekwencji mikroigłowej stał się tak popularny i jest wykorzystywany nie tylko w liftingu skóry, ale i redukcji blizn czy rozstępów.

Zabieg hifu

HIFU nieoperacyjny lifting skóry twarzy. Zabieg wykorzystuje nowoczesną technologię skoncentrowanych ultradźwięków, które docierają do naszej skóry właściwej SMAS, wywołując efekt termiczny na stożku wiązki. Wyzwalamy w ten sposób kontrolowany stan zapalny w miejscu podania energii, która pobudza komórki do silnej regeneracji i namnażania. W ten sposób doprowadzamy do zwiększenia grubości skóry, skrócenia włókien kolagenowych i powstawania nowych struktur podporowych skóry. Efektem zabiegu jest podniesienie owalu twarzy, wygładzenie zmarszczek, uniesienie struktur i regeneracja skóry na wszystkich jej poziomach.

Mezoterapia igłowa. To podanie dedykowanych i indywidualnie dobranych przez kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej składników aktywnych, które dostając się do krwioobiegu, działąją zarówno na skórę właściwą, jak i naskórek. Mezoterapia poprzez nakłucie indukuje funkcje obronne i naprawcze, wyzwalając podział komórek macierzystych i stymulując ich aktywność metaboliczną, czego efektem jest zwiększenie syntezy kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego. Przerwanie ciągłości naczyń krwionośnych inicjuje procesy regeneracyjne, w których uczestniczą płytkowe czynniki wzrostu wpływające na fibroblasty do produkcji elastyny i kolagenu. Mezoterapia jest terapią indywidualnie dobieraną do potrzeb skóry pacjenta.

Zabieg medycyny estetycznej

Zabiegi medycyny estetycznej. Zabiegi te w przypadku powstania głębokich zmarszczek twarzy polegają na ich wypełnieniu poprzez podanie kwasu hialuronowego lub użycia botoksu, zamrażającego funkcje przewodnictwa elektrycznego doprowadzającego do skurczu mięśnia. Stosując wypełnianie zmarszczek uzyskujemy efekt spłaszczenia bruzd. Nie tylko poprzez podanie wypełniacza, ale i również poprzez akumulację wody przez kwas hialuronowy. Innym zabiegiem medycyny estetycznej jest botoks. Ma on na celu "zamrożenie" naszych mięśni, które nie są zdolne do pracy. Dzięki botoksowi uzyskujemy natychmiastowy efekt liftingu, świeżości, wypłycenia się zmarszczek mimicznych. Innym sposobem z zakresu medycyny estetycznej na odmłodzenie skóry twarzy jest podanie stymulatorów tkankowych. Może być też oparty o depozytowe lub kilkupunktowe podanie preparatu, w wyniku którego otrzymujemy efekt podniesienia i liftingu skóry. Bez względu na rodzaj zabiegu, ważnym jest konsultacja, która ma dobrać taki rodzaj zabiegu, aby jego efekty odpowiadały potrzebom skóry i pacjenta.

Zabiegi pielęgnacyjne twarzy, szyi i dekoltu. Mają na celu uszczelnienie płaszcza hydrolipidowego oraz poprawę nawilżenia i natłuszczenia skóry. Poprzez działanie metodami fizykalnymi umożliwiamy transport substancji aktywnych głębiej, co z kolei powoduje uszczelnienie macierzy zewnątrzkomórkowej i przywrócenie funkcji regeneracyjnych i barierowych skóry. Zabiegi pielęgnacyjne są ważnym czynnikiem wspierającym skórę w prawidłowym funkcjonowaniu, poprzez dostarczenie brakujących substancji aktywnych. Są one kluczowym elementem zabiegów anti-age i odmładzających skórę twarzy czy dekoltu.

Pielęgnacja domowa i składniki aktywne

Zabiegi anti-aging to nie tylko laser, wypełnianie zmarszczek w tym zmarszczek mimicznych czy mezoterapia. To podstawowa pielęgnacja gabinetowa oraz domowa. Bardzo często zaniedbywana i pomijana. Choć faktycznie przynosząca wymierne korzyści dla naszej skóry, ponieważ dostarcza jej paliwa do prawidłowego funkcjonowania. W zależności od potrzeb skóry tak dobieramy metody zabiegowe i pielęgnacyjne, aby uzyskać oczekiwany efekt. Pamiętajmy, że skóra czerpie zarówno z naszego sposobu odżywiania, jak i pielęgnacji i troski o nią.

Polecane serie zabiegowe i preparaty domowe do skóry twarzy, szyi i dekoltu:

Seria nawilżająca: 125, 126, 127 - dla cery suchej i odwodnionej oraz zabieg Hydro Intense lub Mezo Intense lub Dermalogica Daily
Seria przeciwstarzeniowa: 151, 152 - dla cery dojrzałej, zmagającej się z utratą jędrności i oznakami starzenia oraz zabieg Growth Factor lub Siła Jadu Węża lub Dermalogica Age Smart
Seria odbudowująca: 121, 123 - dla każdego rodzaju cery z pierwszymi oznakami starzenia i zabieg Microbiom, Dermalogica Pro Calm lub zabiegi na bazie kwasów
Seria na przebarwienia: 102, 104, 142, 143, 144 seria dla cery z przebarwieniami różnego pochodzenia oraz zabieg Sushi Ceremony lub Dermalogica Pro Bright lub Vitamin C-Peel
Seria dla cer wrażliwych i naczynkowych - uszczelniająca naczynia i wzmacniająca je 161, 162, 111 i 148 oraz zabiegi Microbiom, Dermalogica Pro Calm czy E-light.

mgr Agnieszka Wiśniewska
Właściciel