Omamori japoński amulet
Nasz gabinet swoją historię, zabiegi i filozofię mocno łączy z krajem kwitnącej wiśni. Nie mogło zatem zabraknąć omamori. Z tego artykułu dowiesz się nie tylko czym jest omamori, ale jak możesz go wykorzystać na co dzień.
Talizman omamori w kulturze Japonii
Omamori dosłownie znaczy "ochrona" lub "amulet". Jest spotykany zarówno w świątyniach shintoistycznych, jak i buddyjskich, choć ich wygląd i intencja się nieco różni.
Omamori ma bardzo długą tradycję w Japonii. Dokładna data powstania tych talizmanów nie jest znana. Pierwsze wzmianki o omamori pochodzą już ze starożytności. Wiemy, że wyznawcy shinto nosili przy sobie muszle, kamienie, kawałki drewna jako amulety ochronne. W okresie Asuka ok.VI-VII wieku, kiedy buddyzm zawędrował do Japonii, omamori stały się bardziej formalne, a ich wytwarzanie przeniesiono do świątyni. Zmieniła się również ich forma.
Z czasem stały się popularne w całej Japonii, jak i poza granicami kraju. To, co najchętniej bowiem przywozi się jako pamiątkę z Japonii, to właśnie małe omamori.
Czym jest omamori
Omamori, to małe woreczki, które najczęściej są wykonane z jedwabiu, bawełny lub brokatu. Często zdobione są haftem, który symbolizuje daną świątynię. W środku sakiewki znajdziesz kawałek drewna lub papieru, na którym mogą być wypisane intencje i błogosławieństwa.
Omamori są dedykowane różnym bóstwom lub aspektom życia. Kupuje się je, aby zachować zdrowie, wzmocnić miłość, czy mieć ochronę przed nieszczęściami. Intencje mogą być różne, tak jak potrzeby osoby, która je kupuje. Wierni wierzą, że moc i ochrona omamori są aktywowane przez błogosławieństwo kapłanów i przez wiarę noszącego.
Każda świątynia może mieć swój unikalny haft, wzór czy wielkość omamori. Czasem wykonywane są przez kapłanów lub wiernych związanych z danym miejscem kultu. Najczęściej spotkasz je przed wejściem do świątyni.
Rodzaje amuletu omamori
Oto kilka przykładów popularnych omamori:
Warto zauważyć, że istnieje wiele innych rodzajów omamori, związanych z różnymi aspektami życia i potrzebami jednostki. Każde sanktuarium i świątynia może oferować różne rodzaje omamori, dostosowane do swojej specyfiki i tradycji.
Przed zakupem omamori warto zasięgnąć informacji w konkretnej świątyni, aby dowiedzieć się, które z nich najlepiej odpowiadają określonym potrzebom czy intencjom.
Różnice pomiędzy omamori shinto a omamori buddyjskim
Omamori są dostępne zarówno w świątyniach shinto, jak i buddyjskich. To integralny element kultury japońskiej. Wygląd i intencja omamori i ofudo jednak się różnią.
W świątyniach shintoistycznych omamori są zazwyczaj bardzo ozdobne, w jaskrawych kolorach, z użyciem misternych haftów nawet z elementami brokatu. Mają charakterystyczny kształt sakiewki czy też woreczka, do którego jest przyczepiony sznureczek.
W świątyniach buddyjskich nazywane są "goshuin" lub "ofuda". Przyjmują kształt małej, drewnianej tabliczki o prostym design'ie.
W przypadku shintoistycznych omamori mamy do czynienia przede wszystkim ochroną. A w przypadku ofuda jest to bardziej modlitwa w intencji. Dlatego też na ofuda najczęściej zobaczymy mantry buddyjskie lub symbole odnoszące się do konkretnych nauk buddyjskich.
Omamori zawsze jest noszone przy właścicielu. Dzięki temu ma też pełnić funkcję amuletu czy też ochrony. W przypadku ofuda, tabliczkę z intencją zostawia się w danym miejscu sanktuarium.
Jak wykorzystywać amulet omamori?
Omamori, aby pełniło funkcję ochronną musi być blisko właściciela. Dlatego można je włożyć do torebki, zawiesić na telefonie czy w aucie, lub dopiąć do swoich kluczy. Omamori są pięknym przedmiotem i stąd biorą się obawy właścicieli przed ich zniszczeniem. Pamiętaj jednak, że amulet ma określone zadanie do wykonania. To on bierze na siebie ciężar ochrony czy szczęścia. Stąd też musi być blisko ciebie i w ciągłym użyciu.
Mówi się, że talizman omamori ma swoją datę przydatności do spożycia. De facto jest nią moment, w którym dany cel się spełni.
Pamiętaj. Nigdy nie otwieraj omamori. Może to spowodować, że twoja intencja się nie spełni lub wręcz przeciwnie, przyniesiesz sobie nieszczęście.
A jeśli spodobały się Tobie omamori, to zapraszamy do naszego salonu, po wybór swojego o-mamori, czyli szanownej ochrony.