Salon YOCHI

Peeling ciała i jego właściwości

Zastosowanie peelingów ciała sięga już czasów starożytnych. Przez stulecia zarówno forma jak i technika peelingów były udoskonalane o nowoczesne urządzenia, receptury kosmetyczne czy innowacyjne badania laboratoryjne. Odpowiednio dobrany rodzaj peelingu przy regularnym stosowaniu pozwala nam utrzymać skórę w odpowiedniej kondycji przez wiele lat. Przybliżając kulturę poszczególnych krajów bez wątpienia możemy wysnuć tezę, że kobiety na całym świecie niezależnie od pozycji w społeczeństwie dbały o kondycję swojej skóry wykorzystując do tego różne sposoby.

Kleopatra

Historia peelingów

W Egipcie za ideał piękna uchodziła ostatnia panująca królowa, Kleopatra. Jej sposobem na piękną i młodą skórę były wielogodzinne kąpiele w kwaśnym kozim mleku, które dzięki zawartości kwasu mlekowego przy regularnym stosowaniu, w efekcie złuszczały martwy naskórek, wygładzały i odżywiały skórę a także rozjaśniały jej przebarwienia.

We Francji kobiety w celu wygładzenia skóry wcierały sfermentowane skórki winogron, które pozostały z procesu produkcji wina. Skórki miały doskonałe właściwości ścierające stąd efekt gładkiej i jędrnej skóry.

W Grecji natomiast nacierano się pestkami z owoców daktyli i granatów wymieszanych z piaskiem.

rise

W Japonii kobiety wykorzystywały ziarna ryżu jako peeling i maskę do ciała, które miały właściwości antyoksydacyjne i rozjaśniające, a wodę po ugotowaniu ziaren stosowały jako wzmacniającą płukankę do włosów.

Czym jest peeling?

Peeling jest to zabieg z dziedziny kosmetologii, który ma na celu usunąć martwe komórki skóry poprzez złuszczenie jej i pobudzić do produkcji nowych. W efekcie nasza skóra jest oczyszczona, poprawiamy jej wygląd i eliminujemy niedoskonałości. Peelingując ciało wpływamy nie tylko na warstwę rogową naskórka, lecz docieramy również do głębszych warstw skóry. Przy regularnym stosowaniu peelingów możemy wygładzić naszą skórę, zredukować cellulit, rozjaśnić przebarwienia, usprawnić krążenie oraz wchłanianie składników odżywczych jednocześnie przygotowując skórę do dalszej pielęgnacji. Peeling ciała ma również właściwości relaksacyjne. Zalecany jest przed zabiegiem depilacji, tak aby dokładniej usunąć włoski. Należy go wtedy wykonać przed opalaniem natryskowym a także przed aplikacją samoopalacza w celu równomiernego rozłożenia kolorytu i wyeliminowania zacieków.

Zastosowanie peelingu do ciała.

Peeling należy nakładać na lekko nawilżoną i oczyszczoną skórę w celu uniknięcia wystąpienia podrażnień. Nakładamy go na dłonie, po czym wmasowujemy w ciało ruchami okrężnymi. Strefy bardziej wrażliwe traktujmy delikatniej, natomiast tym bardziej szorstkim typu łokcie czy pięty poświęćmy więcej czasu. Na koniec peeling dokładnie spłukujemy wodą, a cały proces zabiegowy wykańczamy zaaplikowaniem balsamu nawilżającego.

rodzaje peelingów

Rodzaje peelingów do ciała.

Wśród produktów do peelingowania ciała wyróżniamy:

Peelingi ziarniste - ich odpowiednikami są peelingi cukrowe lub solne. Zawierają drobinki mające wspomóc proces ścierania martwego naskórka. Taki peeling wykonujemy raz w tygodniu.
Peelingi kremowe - mają lekką i kremową konsystencję. Zawierają naturalne cząsteczki ścierające.
Żelowe peelingi myjące - są to produkty do kąpieli z zawartością delikatnych drobinek złuszczających martwy naskórek. Są na tyle delikatne, że można je stosować codziennie, jednak nie przynoszą takich efektów jak klasyczne peelingi ziarniste.

Możemy również wyróżnić peelingi w zależności od ich zastosowania na konkretną partię ciała, np. peelingi do stóp i dłoni.

peeling

Wskazania do peelingu ciała.

Wykonanie peelingu zaleca się szczególnie:

Przed depilacją - drobinki wpływają na cebulki włosów, przez co łatwiej będzie nam się ich pozbyć podczas zabiegu. Tym sposobem uzyskamy zadowalający efekt.
Przed opalaniem - efekt opalania na słońcu czy solarium może nie być taki sam jeżeli martwy naskórek nie zostanie przez nas dokładnie usunięty. Dzięki zastosowaniu peelingu na kilka dni przed opalaniem zyskamy równomierną i zdrową opaleniznę. Co ważne! Wskazówka ta dotyczy peelingu ciała, nie peelingu twarzy.
Przed opalaniem natryskowym czy aplikacją samoopalacza - peeling pozwoli nam wygładzić skórę, przez co kolor będzie bardziej jednolity a sam efekt utrzyma się dłużej. W przeciwnym razie mogą powstać nieestetyczne przebarwienia czy smugi, których ciężko będzie nam się pozbyć.
Przed aplikacją maseczki - peeling doskonale przygotuje naszą skórę pod zabieg. Oczyścimy skórę zwiększając równocześnie absorpcję tj. funkcję wchłaniania, przez co substancje aktywne zawarte w maseczce lepiej się wchłoną.
Przed wykonaniem manicure i pedicure - usuniemy w ten sposób nieestetyczne skórki, wygładzimy skórę dłoni i stóp, przez co efekt końcowy będzie bardziej czysty i urokliwy.

Przeciwwskazania do peelingu ciała

Peeling nie jest wskazany przy obecności stanów zapalnych skóry, czy też przy przerwaniu jej ciągłości. Po depilacji również odradza się wykonanie peelingu ponieważ możemy w ten sposób wywołać podrażnienie. Najlepiej jest jednak odczekać kilka dni po wykonaniu zabiegu, a następnie cieszyć się gładką i jędrną skórą bez podrażnień.

Czy wiedziałeś/aś, że…

peeling

Pielęgnacja ciała peelingami sięga już czasów starożytnych i była priorytetem dla wszystkich kobiet niezależnie od ich warstwy społecznej.
Kąpiele w kozim mleku miały właściwości złuszczające poprzez zawartość kwasu mlekowego tj. alfahydroksykwasu. Regularne stosowanie kąpieli pozwalało odżywić skórę, rozjaśnić przebarwienia i złuszczyć martwy naskórek.
Peeling wspomaga leczenie trądziku i regenerację naskórka.
Z odpowiednich składników możesz samodzielnie przygotować peeling w domu, np. peeling kawowy, cukrowy lub solny.
Peeling poprawia nawodnienie naszej skóry.
W starożytnych czasach kobiety do pielęgnacji wykorzystywały łatwo dostępne produkty takie jak: plastry z owoców cytrusowych, sproszkowane zęby zwierząt czy nawet ludzki mocz.

W naszym Spa masz możliwość wyboru peelingu, na którym ma się odbyć zabieg. Mamy również możliwość rozbudowania zabiegu o dodatkowe elementy takie jak kąpiel czy masaż. Możesz skorzystać z naszej gamy propozycji zabiegów Day Spa, lub stworzyć własny rytuał na ulubionych nutach zapachowych. Nie czekaj, nie zwlekaj i zapisz się już dziś!

Dominika Wojtyniak
Specjalista Odnowy Biologicznej, Dyplomowany Masażysta