Peeling kwasami, czyli eksfoliacja - klucz do promiennej cery
Historia peelingów chemicznych sięga już czasów starożytnych. Dla promiennej cery używano mleka koziego lub owczego. Znajdujący się tam kwas mlekowy nawilżał i rozjaśniał cerę. W średniowieczu z kolei używano peelingów opartych na soli morskiej i wyciągu z ziół. Dopiero XIX wiek spowodował rozkwit substancji chemicznych, które dziś znamy pod nazwą kwasów lub peelingów chemicznych. Wówczas zaczęto stosować kwas salicylowy czy peeling z użyciem fenolu. W ten sposób zwalczano blizny, rozstępy i zmarszczki.
Współcześnie zabiegi z kwasami są jednymi z najbardziej popularnych w gabinetach kosmetologicznych. Ich niewątpliwą zaletą jest spectrum działania i możliwość indywidualnego dobrania dla każdego klienta. Peeling kwasowy idealnie wyrówna koloryt cery, wygładzi ją, zwalczy trądzik, rozszerzone pory, wzmocni i nawilży. A to tylko część zalet, jakie posiadają peelingi chemiczne.
Eksfoliacja kwasami, na czym polega zabieg?
Peeling chemiczny jest kontrolowanym i celowym uszkodzeniem skóry. I choć samo hasło "kwas" budzi niepokój, to zabieg taki ma bardzo wiele zalet. To podstawowa grupa składników kosmetologii profesjonalnej. Wspomniane uszkodzenie skóry ma za zadanie przebudowę zarówno wierzchnich warstw, jak i głębszych naszej skóry. To, co zaobserwujemy od razu po zabiegu to wyjątkową gładkość skóry, wyrównanie jej powierzchni, świeżość. Ale to tylko ułamek zalet zabiegu z peelingami chemicznymi.
Sam proces doskonale opisują fazy peelingu chemicznego. Kataboliczna faza, gdzie uszkodzeniu ulega struktura komórkowa naskórka. I następująca po niej anaboliczna, gdzie następuje odnowa i przebudowa. Te procesy w zależności od rodzaju kwasu i jego stężenia będą działać z inną siłą.
Wśród kwasów wyróżniamy kwasy od bardzo powierzchniowo działających jak dla przykładu kwas migdałowy w stężeniu 20% - 40%, średnio głęboko kwas pirogronowy 40% lub głęboko działające jak fenol. Ten ostatni jest możliwy do stosowania jedynie przez wykwalifikowanych lekarzy dermatologów i medycyny estetycznej. Zazwyczaj odbywa się w szpitalu lub klinice. Kwasy od powierzchownie działających do średnio głębokich może wykonywać kosmetolog.
Peeling kwasowy ma zatem trzy kluczowe działania:
Sam proces odnowy skóry po zabiegu eksfoliacji rozpoczyna się w ciągu 24 godzin od zabiegu. Kończy się zazwyczaj po 7 do 10 dniach. Jeśli działamy peelingami głębokimi proces regeneracji może następować nawet kilka miesięcy. Pamiętajmy, że wraz z wiekiem odbudowa skóry wydłuża się nam z 28 dni nawet dwukrotnie. Przy planowaniu kuracji z peelingami chemicznymi czynnik wieku klienta musi być wzięty pod uwagę.
Peeling chemiczny dawniej i dziś
Podobnie jak cała kosmetologia, zmianie ulegają również peelingi chemiczne. Jeszcze do niedawna uważano, że monokwasy są najlepsze w kuracjach eksfoliujących. Zazwyczaj jednak mają one wyższe stężenia i działają bardziej drażniąco na naskórek. W świetle dzisiejszych badań stosuje się kwasy kombinowane, czyli takie, które są mieszaniną różnych kwasów. Przynoszą one działanie synergistyczne, są bezpieczniejsze w stosowaniu i mają lepsze rezultaty zabiegowe.
Często słyszymy od naszych klientek w Yochi Medestetic and SPA, że obawiają się procesu łuszczenia. Inne wręcz przeciwnie, oczekują silnego złuszczania skóry. Pamiętajmy, że kwas mimo tego, że może mieć takie samo stężenie nie musi zadziałać w taki sam sposób na każdego. Wszystko bowiem uzależnione jest od kondycji skóry i jej przygotowania do zabiegu z kwasami. Brak łuszczenia po zabiegu nie jest oznaką braku działania preparatu czy też nieumiejętnego jego wykonania.
Peelingi chemiczne można powiedzieć zostały dopasowane do współczesnych potrzeb i stylu życia. Nie powodują wyłączenia z codziennych obowiązków czy pracy. Działają długoterminowo zatem nie powodują silnych podrażnień skóry. Ich szerokie spectrum działania pozwala również na dopasowanie do różnych potrzeb klientów.
Peeling kwasowy zalety zabiegu i spectrum działania
Peeling chemiczny ma szerokie spectrum działania. Najczęstszymi są:
Częstotliwość zabiegu uzależniona jest od rodzaju kwasu, jego stężenia, rodzaju skóry czy wieku klienta. Średnio przyjmuje się, że zabiegi można wykonywać do 14 do 21 dni.
Zabiegi z kwasami przyjęło się robić w okresie jesiennym i zimowym. Jest jednak grupa kwasów, które można wykonywać w ciągu całego roku bez ryzyka powikłań. Do takich kwasów należy kwas laktobionowy, mlekowy, migdałowy, czy kojowy. Zazwyczaj są to kwasy o działaniu bardzo powierzchniowym i powierzchniowym. Bez względu na rodzaj produktu zawsze stosujemy ochronę przeciwsłoneczną.
Jakie zalety mają zabiegi z peelingami?
Jak pozbyć się przebarwień - zabiegi z kwasami?
W przypadku chęci redukcji lub usunięcia zmian pigmentacyjnych, najważniejszym etapem jest określenie głębokości zmian. W tym celu stosuje się lampę Wooda, która pokazuje nam, na jakiej głębokości mamy do czynienia ze złogami melaniny. Jeśli są to złogi w obrębie skóry właściwej, usunięcie takich zmian za pomocą zabiegu z kwasami może być mniej skuteczne. Wówczas stosuje się zabiegi laserowe.
Najskuteczniejszymi jednak zabiegami z kwasami są:
Jak przygotować się do zabiegów z peelingami chemicznymi?
Odpowiednie przygotowanie się do zabiegów z kwasami umożliwia lepsze rezultaty zabiegowe. To również większe bezpieczeństwo zabiegowe i mniejsze podrażnienie. Dlatego na kilka tygodni przed planowanym zabiegiem najlepiej wprowadzić kwasy o mniejszym stężeniu do swojej pielęgnacji. Jeśli planujemy zabiegi z mocniejszymi kwasami lub o większym spectrum działania, najpierw wprowadzamy delikatniejsze kwasy. Dzięki temu uzyskujemy:
Przed planowanym zabiegiem unikamy słońca. Jeśli mamy skłonność do opryszczki warto aplikować acyklowir. Przed samym zabiegiem nie depilujemy miejsca zabiegowego. Nie stosujemy również zabiegów drażniących lub osłabiających barierę naskórkową skóry.
Po zabiegach eksfoliujących bezwzględnie należy używać kremów z filtrem i kremów odżywczych, które wzmocnią ochronę skóry. Dzięki temu unikniemy przebarwień lub reakcji niepożądanych po zabiegu.