Pielęgnacja cery naczynkowej i wrażliwej
- Przyczyny powstawania cery naczyniowej
- Wskazane zabiegi dla cery naczynkowej i skóry wrażliwej
- Laserowe zamykanie naczynek
- Laserowe usuwanie rumienia
- Pielęgnacja domowa cery naczynkowej i cery wrażliwej
- Zalecane składniki w pielęgnacji domowej cery naczynkowej
- Zalecane produkty do pielęgnacji domowej
Cera naczyniowa to skóra, na której okresowo lub na stałe występują zmiany skórne w postaci rumienia i poszerzonych naczyń krwionośnych. Taka skóra oprócz charakterystycznego rumienia oraz nadwrażliwości cechuje się uczuciem ściągnięcia, wysuszenia, pieczenia i świądem. Zazwyczaj zmiany te zlokalizowane są na twarzy, ale i występują na dekolcie i szyi. Taki typ cery zazwyczaj występuje u osób z jasną karnacją o fototypie I i II. Skóra mająca tendencję do rumienia na ogół jest również szczególnie wrażliwa.
Pielęgnacja cery naczynkowej i wrażliwej jest szczególnie wymagająca. To nie tylko kwestia ładnego wyglądu. Często jest to zapobieganie o wiele bardziej poważnym zmianom jak trądzik różowaty czy atopowe zapalenie skóry.
Przyczyny powstawania cery naczyniowej
Zmiany naczyniowe na twarzy lub powstanie tzw. pajączków (teleangiektazji) ma złożone podłoże. Zazwyczaj jest to zbiór czynników o różnym nasileniu. Do najczęstszych przyczyn powstawania zmian zalicza się:
Wskazane zabiegi dla cery naczynkowej i skóry wrażliwej
Podstawowym krokiem jest zawsze szczegółowy wywiad z pacjentem mającym problemy z cerą naczynkową. W naszym gabinecie Yochi Medestetic and Day Spa, zaczynamy od szczegółowej analizy czynników środowiska, przyjmowanych leków, stylu życia, czasu, w jakim zmiany powstają i okresów nasilenia się problemu. Wszystkie te czynniki są ważne, aby zrozumieć etiologię powstawania zmian. To na tej podstawie możemy zaplanować terapię dobraną do potrzeb konkretnego pacjenta i jego stylu życia.
Jeśli jednak stopień zmian jest bardzo duży, może to być wskazanie do oceny przez dermatologa za pomocą specjalistycznych urządzeń.
W zabiegach pielęgnacyjnych skupiamy się przede wszystkim na poprawie mikrokrążenia w naczyniach, stymulację kolagenu (budulec naczyń krwionośnych), regulujące szczelność naczyń i ich uelastycznienie. Kolejnymi zabiegami są te, które mają wpłynąć przeciwobrzękowo, przeciwzapalanie i wzmacniająco.
Zabieg kwasem Az-peel i L-peel - oparte o kwas azelainowy i lactobionowy produkty redukują rumień, a tym samym obrzęk. Działają przeciwzapalnie. Przywracają prawidłowe nawilżenie skórze wrażliwej i naczyniowej, przez co redukują uczucie ściągnięcia i pieczenia.
Zabieg laserowy - pikosekundą lub nanosekundą, pozwalają na poprawę mikrokrążenia w skórze, co przywraca właściwy przepływ krwi w naczyniach. Dodatkowo stymulują kolagen, jako podstawowy budulec naczyń krwionośnych.
Zabieg laserowego zamykania naczynek - poprzez działanie ciepłem na pęknięte naczynia włosowate, następuje ich odparowanie. W wyniku czego stają się mniej widoczne.
Zabiegi z użyciem zimna- krioterapia w odpowiednich zakresach temperatur, infuzja tlenowa czy oksybrazja, pozwalają na obkurczenie naczyń krwionośnych, redukcję rumienia, obrzęku i uczucia gorąca.
Laserowe zamykanie naczynek
W przypadku powstania tzw. pajączków czy popękanych naczynek, najlepszym sposobem jest laserowe zamykanie naczynek. To nie tylko kwestia ładnego wyglądu. To również kwestia zahamowania bardziej rozległych i trudnych do leczenia zmian. Warto dodać, że nieleczone zmiany prowadzą do ich utrwalenia, a w efekcie powstania trądziku różowatego lub atopowego zapalenia skóry. Są to zmiany trudne do leczenia i wymagające również odpowiedniej opieki dermatologa i włączenia środków farmakologicznych.
Zabieg laserowego zamykania naczynek polega na podaniu wiązki światła do czynnika, które je absorbuje. W tym wypadku jest to oksyhemoglobina. Energia lasera pochłonięta przez ten czynnik (oksyhemoglobinę) powoduje koagulację naczynka i w efekcie jego zamknięcie. Czas trwania impulsu i energię dobiera się indywidualnie do wielkości i umiejscowienia naczynka. Zazwyczaj operuje się na głębokości od 2 do 4mm i wielkości naczynka nieprzekraczającej średnicy 2mm.
Laserowe zamykanie naczynek jest obecnie najefektywniejszą metodą. Nie powoduje przerwania ciągłości naskórka oraz bezpośrednio po zabiegu nie ma czasu rekonwalescencji. Laserowe zamykanie naczynek jest najnowocześniejszą obecnie metodą na rynku. Elektrokoagulacja stosowana jeszcze obecnie prowadzi do powstania strupków i wymaga okresu rekonwalescencji. Jej zaletą w stosunku do innych metod jest na pewno selektywność. Oznacza to działanie w określonym miejscu bez wpływu na inne otaczające tkanki. Laserowe zamykanie naczynek jest metodą szybką, praktycznie bezbolesną i efektywną. Podczas zabiegu laserowego zamykania naczynek pacjent nie wymaga znieczulenia. Po zabiegu wraca do swoich codziennych zalet.
Laserowe usuwanie rumienia
Laserowe usuwanie rumienia, zwana również laseroterapią przeciwnaczyniową, to nowoczesna metoda w leczeniu zmian. Procedura ta jest bezpieczna, skuteczna i oferuje długotrwałe rezultaty.
Laserowe usuwanie rumienia, polega na selektywnej termolizie. Podobnie jak w przypadku laserowego zamykania naczynek. W wyniku tej procedury usuwamy rumień i towarzyszące mu niedogodności. Zmniejsza się obrzęk i stan zapalny. Poprawia się mikrocyrkulacja przepływu krwi w skórze. Redukują się drobne zmiany naczyniowe. Eliminujemy pieczenie, uczucie ściągnięcia i świąd. Laserowe usuwanie rumienia jest procedurą szybką, bezbolesną i efektywną. Ilość zabiegów zależy od nasilenia zmian. Zazwyczaj stosuje się od 3 do 5 zabiegów.
Laser w tym wypadku szybko i skutecznie zmniejsza dolegliwości pacjenta. W naszym gabinecie stosujemy różne typy lasera w zależności od kondycji i stanu skóry pacjenta. Może to być laser pikosekundowy, laser nanosekundowy, laser diodowy lub IPL.
Terapię usuwania rumienia można wspomóc zabiegami pielęgnacyjnymi, dietą, właściwą pielęgnacją oraz stosowaniem naświetlania lampą LED (światło niebieskie).
Pielęgnacja domowa cery naczynkowej i cery wrażliwej
Jednym z najważniejszych etapów pielęgnacji jest pielęgnacja domowa. Systematyka i konsekwencja oraz właściwe produkty potrafią istotnie wpłynąć na kondycję cery naczynkowej i skóry wrażliwej. Dzięki codziennemu stosowaniu właściwie dobranych produktów chronimy skórę, wzmacniamy ją. Dodatkowo wspomagamy efekty terapii gabinetowych i wydłużamy ich efekt.
Zalecane składniki w pielęgnacji domowej cery naczynkowej
Witaminy C, K, B.
Substancje takie jak D-pantenol, rutyna, escyna, flawonoidy, kwasy laktobionowy, glukonolakton.
Wyciągi z ziół jak z malwy, kasztanowca, bluszczu pospolitego, oczaru wirginijskiego, prawoślazu lekarskiego, ostropestu plamistego, mirty, ruty, krwawnika.
Stosowanie do pielęgnacji olejów ze słodkich migdałów, rumianku.
Substancje wzmacniające barierę hydrolipidową jak emolienty, NNKT, oleje.
Zalecane produkty do pielęgnacji domowej
Produkty te zawierają wyciąg z naturalnych ziół. Nie posiadają w składzie alkoholi, substancji drażniących. Mocno nawilżają skórę wyrównują poziom lipidów w naskórku. Dodatkowo wzmacniają naturalną barierę ochronną, posiadają filtry UV i UB.
Krem 148 Pielęgnacyjny preparat rekomendowany dla cery naczyniowej i z trądzikiem różowatym. 92% składników jest pochodzenia naturalnego. Może stanowić uzupełnienie leczenia farmakologicznego. Zielone zabarwienie kremu po aplikacji na zaczerwienienia natychmiast je maskuje. Lekka konsystencja i kolor sprawiają, że może być stosowany jako baza pod codzienny makijaż. Substancje aktywne o działaniu przeciwzapalnym wzmacniają barierę ochronną oraz naczynia krwionośne. Krem nawilża oraz koi skórę skłonną do nadreaktywności.
Krem 111 - Lekki krem pielęgnacyjny dla skóry wrażliwej, a także naczynkowej. Przywraca równowagę hydrolipidową oraz zapewnia maksymalną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Łagodzące ekstrakty pochodzenia roślinnego (oczar wirginijski, aloes, kasztanowiec), natychmiast koją i redukują rumień, jednocześnie wzmacniając ściany naczyń krwionośnych. Krem ma właściwości nawilżające i łagodzące. Poprawia wygląd skóry, czyniąc ją cudownie miękką i otulając subtelnym zapachem.
Krem 162 - Nawilżająco-łagodzący krem do pielęgnacji ultrawrażliwej skóry, nawet tej skłonnej do atopii. Działanie ochronne jest wielokierunkowe. Specjalny kompleks prebiotyczny wzmacnia naturalny mikrobiom skóry poprzez stymulację wzrostu pożytecznych bakterii. Oleje zawarte w formule bogate są w NNKT, witaminy i antyoksydanty. Odpowiadają za odbudowę skórnej bariery ochronnej, hamując jednocześnie nadmierną utratę wody i przyczyniając się tym samym do zwiększenia poziomu nawilżenia. Ekstrakt z nagietka potęguje działanie łagodzące. Krem chroni skórę przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, zmniejsza łuszczenie się i pękanie suchej skóry.