Radiofrekwencja mikroigłowa bestseller anti-age
Radiofrekwencja mikroigłowa to jeden z najnowszych i najbardziej popularnych zabiegów z pogranicza kosmetologii oraz medycyny estetycznej. Jego niewątpliwą zaletą jest połączenie dwóch technologii w jednym urządzeniu i podczas jednego zabiegu. Radiofrekwencja opiera się na połączeniu fal elektromagnetycznych o częstotliwości fali radiowej z dobrze nam znaną mezoterapią mikroigłową. Dzięki takiemu połączeniu wywołujemy szok termiczny w skórze właściwej i prowadzimy do silnej przebudowy struktur skóry.
Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej stosowany był na samym początku głównie w zakresie likwidacji zmarszczek, poprawy gęstości skóry czy owalu twarzy. Prowadzone jednak badania pokazały, że jest to zabieg wielokierunkowy, który możemy wykorzystywać do redukcji blizn, rozstępów czy rozszerzonych porów. To doskonały zabieg na ciało, twarz, szyję czy dekolt. Jego uniwersalne działanie, skuteczność, szybkie efekty i krótki czas rekonwalescencji, powodują, że jest najchętniej wybieranym zabiegiem w naszym gabinecie w zakresie silnej przebudowy i liftingu skóry.
Czy to alternatywa dla lasera frakcyjnego?
Bardzo często zadajecie nam to pytanie. Prawdą jest, że zabieg frakcjonowania wypiera powoli zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego. Jeszcze do niedawna nie było skutecznej alternatywy dla takiego lasera. Powstały różne metody odmładzania skóry, jak choćby HIFU, jednak miały one inne działanie kierunkowe i mechanikę.
Radiofrekwencja mikroigłowa jest zabiegiem, który operuje na głębszych zakresach aniżeli laser frakcyjny. Głębokość nakłuć w przypadku radiofrekwencji to spectrum od 0,2 mm do 3 mm, a w przypadku lasera frakcyjnego do 1,7 mm. Ma to istotne znaczenie, kiedy mówimy o zabiegach natury liftingującej czy redukującej blizny lub rozstępy, gdzie głębokość nakłuć ma krytycznie ważne znaczenie.
Kolejną przewagą radiofrekwencji mikroigłowej jest to, że zabieg nie powoduje wyłączenia klienta z normalnego funkcjonowania. Okres rekonwalescencji jest minimalny, zazwyczaj 1-3 dni. W przypadku lasera frakcyjnego klient może być wyłączony z życia nawet do 1- 2 tygodni. To jest ogromną przewagą w planowaniu zabiegowym, kiedy możemy z łatwością uwzględnić tak krótki czas w swoim kalendarzu, na przekład podczas weekendu.
Radiofrekwencję mikroigłową można wykonywać całorocznie w przeciwieństwie do lasera. Radiofrekwencja nie wykazuje bowiem powinowactwa z melaniną, więc nie ma ryzyka, że pojawią się nam przebarwienia czy hipo lub hiperpigmentacje. Oczywiście zaraz po zabiegu i w trakcie gojenia obowiązkowo stosujemy kremy z filtrem SPF 50
Sam efekt termiczny radiofrekwencji (35-85 C) jest emitowany w skórze właściwej, na stożku igły, która dodatkowo jest izolowana. To z kolei chroni płytsze warstwy skóry przed nadmiernym przegrzaniem czy też poparzeniem. Radiofrekwencja mikroigłowa jest zabiegiem niepowodującym waporyzacji tj. odparowania naskórka, tak jak ma to miejsce w przypadku lasera frakcyjnego. To z kolei wpływa na proces szybkiej rekonwalescencji zaraz po zabiegu.
Niewątpliwą zaletą radiofrekwencji jest to, że jest to zabieg mniej bolesny aniżeli laser frakcyjny. Bardzo często klientki rezygnowały z kolejnych wizyt z uwagi na bolesne doznania. Tu parametry zabiegowe dostosowujemy tak, aby zabieg był bezpieczny, komfortowy i skuteczny dla klienta.
Radiofrekwencję klientki wybierają również dlatego, że nie ma po takim zabiegu łuszczenia skóry, co w przypadku lasera ma miejsce. W przypadku lasera frakcyjnego pojawia się efekt glow, co jest niewątpliwą jego zaletą. Natomiast można połączyć radiofrekwencję mikroigłową z zabiegiem laserem picosekundowym, aby dodatkowo taki efekt otrzymać.
To właśnie dzięki powyższym cechom radiofrekwencja mikroigłowa szturmem podbiła gabinety kosmetologiczne i medycyny estetycznej.
Wskazania do zabiegu radiofrekwencji
Tak, jak wspominałam zabieg radiofrekwencji (RF) mikroigłowej jest często używany do tzw. nieoperacyjnego liftingu skóry. Doskonale sprawdza się w procedurach anti-age, ponieważ powoduje obkurczanie włókien kolagenowych. Po zabiegu fibroblasty tworzą nowe włókna kolagenu i elastyny, a skóra staje się bardziej jędrna i zagęszczona, co wpływa na redukcję zmarszczek czy owal twarzy.
Procedura radiofrekwencji doskonale sprawdzi się również:
Warto wspomnieć, że zabieg radiofrekwencji często jest tzw. prekursorem zabiegowym. Wykonujemy go w przypadkach, kiedy musimy zastosować różne formy terapii zabiegowych, aby osiągnąć określony rezultat. Często ma to miejsce w przypadku skór bardzo wiotkich i pozbawionych gęstości, gdzie struktury podporowe są w zaniku. Radiofrekwencja ma wówczas za zadanie naprawić strukturę skóry, wytworzyć nowe włókna, aby móc ten efekt wzmocnić kolejnymi zabiegami. Stąd rekomendujemy ją jako pierwszy zabieg w całej terapii zabiegowej. Natomiast zabieg HIFU i radiofrekwencja, to dwa najlepiej uzupełniające się zabiegi, jeśli chodzi o nieoperacyjny lifting skóry, które doskonale potęgują swoje efekty.
Efekty po zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej
Zabieg radiofrekwencji ma bardzo wiele zalet. To jeden z tych zabiegów, które klientki chętnie wykonują, ponieważ widzą natychmiastowe efekty. Czego więc możesz się spodziewać po zabiegu?
Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej
Po ocenie i kwalifikacji klienta do zabiegu wykonujemy demakijaż i odtłuszczamy skórę. Kosmetolog przygotowuje jednorazowy kartridż, który zawiera różną ilość igieł dobieraną w zależności od okolicy i problemu, z jakim będzie pracować. Następnie opracowuje dany obszar zabiegowy wykonując trzy przejścia. Każde z nich różni się emisją i czasem podawanej fali. Co ważne nasze urządzenie posiada system vacuum, czyli zasysania fałdu skóry, który poddawany jest zabiegowi. To ważne, ponieważ wpływa na precyzję, komfort i bezpieczeństwo zabiegowe.
Po zabiegu skóra jest odkażana. Jeśli jest to zabieg na okolicę twarzy, przygotowujemy maskę chłodzącą. Na zakończenie obowiązkowo zabezpieczamy skórę albo specjalnym preparatem po zabiegach inwazyjnych lub kremem w zależności od dalszych planów klienta.
Sam zabieg w zależności od okolicy poddawanej terapii trwa od 30 min do 1,5h.
Zabieg warto wykonać w serii. Rekomendowana ilość zabiegów to od 2 do 3 zabiegów. Dzięki temu nie tylko wzmocnimy efekt zabiegowy, ale i go wydłużymy w czasie. Taki zabieg powinno się wykonywać co 2-3 lata, aby poprawić jakość i napięcie skóry. Doskonale sprawdzi się również jako zabieg prewencyjny.
Czy zabieg radiofrekwencji mikroigłowej jest bezpieczny?
Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej jest bezpieczny, jeśli przeprowadzany jest przez wykwalifikowanego operatora, który ma doświadczenie zabiegowe, jest przeszkolony i używa certyfikowanego urządzenia.
Na bezpieczeństwo zabiegowe dodatkowo wpływa sam przebieg zabiegu. Używamy sterylnie i oryginalnie zapakowanych jednorazowych kartridży. Miejsce zabiegowe przed, jak i po jest odkażane oraz właściwie przygotowywane do procedury. Przed samym zabiegiem radiofrekwencji następuje kwalifikacja do zabiegu i omówienie przeciwwskazań, które mogą mieć istotny wpływ na bezpieczeństwo, jak i efekt samego zabiegu.
Zalecenia po zabiegu frakcjonowania
Zabieg frakcjonowania mikroigłowego jest zabiegiem przerywającym ciągłość naskórka. To ważne.
Zabieg wykonywany jest w warunkach sterylnych, tak aby nie doszło do żadnego nadkażenia skóry. To zadanie stoi również przed klientem bezpośrednio po zabiegu i w ciągu kolejnych 14 dni. Dlatego ważne jest, aby zaraz po zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej i przez kolejne 24h do 48h nie nakładać makijażu i nie dotykać twarzy. Pamiętajmy, że mamy ranę, która wymaga zasklepienia się.
Po zabiegu może wystąpić rumień, obrzęk i zaczerwienienie. To jest normalne biorąc pod uwagę falę rafiową (rf) i efekt termiczny w skórze właściwej. Zatem dodatkowo nie idziemy do sauny, na solarium, nie uprawiamy sportu i nie pijemy alkoholu. Warto unikać takich aktywności i posiłków, które dodatkowo pobudzą nasz układ krwionośny. To może bowiem wspomóc obrzęk i rumień.
Śpimy w czystej pościeli. Osobiście rekomendujemy chusty jednorazowe, które możesz położyć na poduszce i w ten sposób zabezpieczyć skórę twarzy. W przypadku zabiegu na ciało unikamy gorącego prysznica, kąpieli, basenu etc. Warto ubrać luźną piżamę.
Po zabiegu w ciągu 48h stosujemy filtr ochrony SPF 50, unikamy ekspozycji na słońce. Można po 7 do 10 dniach wykonać zabiegi delikatnie nawilżające, chłodzące. Unikamy jednak zabiegów radykalnych, jak na przykład peelingów chemicznych.