
Rewitalizacja skóry twarzy. Poznaj mezoterapię igłową.
- Czym jest zabieg mezoterapii?
- Mezoterapia igłowa - dlaczego warto spróbować?
- Metody mezoterapii igłowej
- Rewitalizacja skóry twarzy, ale nie tylko
- Efekty zabiegu mezoterapii
- Mezoterapia igłowa rodzaje preparatów i składników
- Wskazania do zabiegu mezoterapii igłowej
- Przeciwskazania do zabiegu mezoterapii igłowej
- Pielęgnacja skóry po zabiegu mezoterapii igłowej
Mezoterapia igłowa jest znana już od lat 50' XX wieku. Pierwotnie stosowana jako zabieg przeciwmigrenowy i w leczeniu żylaków. Z czasem zyskała sławę wśród lekarzy dermatologów. Obecnie, mezoterapia igłowa uznawana jest za jeden z podstawowych zabiegów w renomowanych gabinetach kosmetologicznych.
Czym jest zabieg mezoterapii?
Mezoterapia igłowa jest nieinwazyjną metodą podawania preparatów w głąb skóry. Jej celem jest rewitalizacja i regeneracja skóry oraz opóźnienie procesów starzenia się skóry. Podawanie dedykowanych preparatów w głąb skóry zdecydowanie zwiększa efektywność zabiegową. Dzięki temu pierwsze efekty możemy zauważyć szybciej i zostają z nami na dłużej.
Mezoterapia igłowa to bardzo popularny zabieg w gabinetach kosmetologicznych i medycyny estetycznej. Nie oznacza jednak, że jest zabiegiem łatwym. Często reklamowana jest jako zabieg "na wszystko". Tymczasem warto wiedzieć, że mezoterapia to zabieg biorewitalizujący. Jego główne działanie to poprawa kondycji skóry, jej grubości i nawilżenia. Tworząc indywidualne terapie zabiegowe, wpływamy na jakość skóry. Poprzez nakłucia i podawanie preparatu tworzymy optymalne warunki dla fibroblastów, które z kolei tworzą nasze włókna podporowe. To one odpowiadają za poprawę gęstości skóry czy nawilżenia.
Mezoterapia igłowa nie jest wypełnianiem zmarszczek. To zabieg silnie kondycjonujący skórę twarzy, szyi czy dekoltu. Działa kierunkowo na dany problem klienta. Dlatego często też mówi się o efekcie terapeutycznym mezoterapii igłowej. Mezoterapia igłowa, podobnie jak modne ostatnio stymulatory tkankowe, są doskonałym zabiegiem przed bardziej inwazyjnymi metodami poprawy wyglądy skóry, jak HIFU czy botoks.
Mezoterapia igłowa - dlaczego warto spróbować?
Mezoterapia pozwala na uzyskanie naturalnych efektów i przede wszystkim widocznych. Skóra staje się wyraźnie nawilżona, odświeżona, wygląda na bardziej wypoczętą i świeżą.
Zabieg mezoterapii jest zabiegiem nieinwazyjnym mimo licznych nakłuć. Często prowadzona w znieczuleniu miejscowym pozwala na całkowity komfort klienta. Liczne nakłucia w miejscu zabiegowym powodują kontrolowany stan zapalny w skórze właściwej. W pierwszej fazie, czyli do 72 godzin wyzwalają się czynniki wzrostu mające na celu gojenie rany. Kolejny etap to odbudowa tkanek. To ważny etap, podczas którego powstaje kolagen IV i VII. Fibroblasty z kolei indukują powstanie kolagenu najbardziej wartościowego dla naszej skóry, czyli typu I i III W fazie trzeciej, czyli przebudowy powstały kolagen III typu zmienia się w kolagen I Co to oznacza dla naszej skóry? Poprawę jej grubości i tekstury. Skóra staje się grubsza, bardziej napięta i jędrna.
Mezoterapia igłowa jest zabiegiem bezpiecznym. W porównaniu do innych metod posiada mało przeciwwskazań do zabiegu. To czyni ją chętnie wybieraną nie tylko przez klientów, ale i kosmetologów.
Metody mezoterapii igłowej
Jest kilka metod podawania cennych preparatów w głąb skóry. Metody dobierane są w zależności od miejsca podania, problemu i rodzaju preparatu. W naszym gabinecie stosujemy metodę depozytową z uwagi na jej głębsze działanie i kontrolowanie efektów przebiegu samego zabiegu.
Metoda śródnaskórkowa, w której pracujemy na wierzchnich warstwach naskórka. Często stosowana jako typowa biorewitalizacja skóry.
Metoda mikropęcherzykowa lub depozytowa to podanie preparatów na głębokości od 1mm do 1,5mm. Preparat podawany jest na granicy skóry i naskórka. Depozyty powstałe z preparatu dłużej działają w miejscu podania i stopniowo uwalniane są do skóry.
Metoda nappage - metoda szybkich i płytkich wkłuć, głównie stosowana przy leczeniu łysienia, nadmiernego wypadania czy osłabienia włosów, oraz przypadku rozstępów czy cellulitu.
Rewitalizacja skóry twarzy, ale nie tylko
Mezoterapia igłowa głównie stosowana jest jako zabieg rewitalizujący i kondycjonujący skórę twarzy. Klientki najczęściej wybierają właśnie ten obszar. Warto jednak pamiętać, że metoda ta doskonale sprawdza się w zabiegach w okolicy oczu, dłoni, szyi, czy dekoltu. Mezoterapię często stosujemy ją jako zabieg poprawiający kondycję włosów i zapobiegający ich nadmiernemu wypadaniu. Doskonale sprawdza się w zabiegach na ciało. Nie tylko ujędrniających i kondycjonujących. Dzięki licznym preparatom i składnikom sprawdzi się w walce z cellulitem czy rozstępami, motywując skórę do produkcji elastyny i kolagenu.
Efekty zabiegu mezoterapii
Trudno przecenić działanie mezoterapii igłowej. Jej szerokie spektrum zastosowania oraz liczne preparaty pozwalają na stworzenie indywidualnego planu zabiegowego. Warto dodać, że długotrwałe i widoczne efekty mezoterapii otrzymamy przy prawidłowym podaniu produktu oraz cyklice. Produkt podajemy zatem na granicy skóry i naskórka. Przy takim podaniu preparat od razu jest transportowany do potrzebnych skórze miejsc. Jego dystrybucja zajmuje około 2 tygodni. Dlatego też zabieg jest cykliczny i wymaga serii zabiegów, aby uzyskać optymalne nasycenie skóry odpowiednimi prepartami.
Po jednym zabiegu mezoterapii igłowej otrzymamy efekt, jednak nie utrzyma się na długo. Skóra nie otrzymała wystarczającej ilości składników odżywczych, jak i motywacji do przebudowy. Projektując skuteczne terapie zawsze pamiętamy w naszym gabinecie o tym, aby była ona cykliczna, najlepiej co dwa tygodnie. W przypadku skór wymagających silnego odżywienia przyjmujemy działania uderzeniowe np. 4 zabiegi w odstępach co 1-2 tygodnie. Potem faza podtrzymania, gdzie mamy 2 zabiegi w cyklice co miesiąc. Faza uderzeniowa jest krytycznie ważna do otrzymania pożądanych przez klienta efektów:
Mezoterapia igłowa rodzaje preparatów i składników
Zabieg mezoterapii igłowej opiera się o indywidualnie dobierane substancje aktywne. W zależności od problemu danego klienta dobieramy tak składniki, aby otrzymać optymalne efekty zabiegowe.
Wśród najczęstszych składników jest kwas hialuronowy. To naturalnie występujący w organizmie człowieka związek. Podawanie produktów na bazie kwasu hialuronowego ma za zadanie wyhamowanie jego utraty, która następuje już od 40 roku życia. Kwas hialuronowy odpowiada za właściwe nawilżenie naszych tkanek. Poprawia wygląd skóry, stanowi barierę dla wirusów i bakterii. Eliminuje również wolne rodniki i zapewnia optymalną aktywność komórek.
Obok kwasu często mamy aminokwasy, które występują w warstwie rogowej naskórka. Wspomagają one naturalne nawilżenie cery i zapobiegają przeznaskórkowej utracie wody. Stanowią ważny budulec macierzy międzykomórkowej, łagodzą stany zapalne i wspomagają syntezę kolagenu i elastyny.
Trzecim najważniejszym składnikiem są witaminy. Stanowią one cenne źródło antyoksydantów, które hamują procesy starzenia się skóry w wyniku stresu oksydacyjnego. W preparatach znajdziemy witaminę C, E, D, retinoidy czy koenzym Q10
Wskazania do zabiegu mezoterapii igłowej
Najczęstszymi wskazaniami są:
Przeciwskazania do zabiegu mezoterapii igłowej
Zabieg mezoterapii igłowej ma stosunkowo mało przeciwwskazań:
Pielęgnacja skóry po zabiegu mezoterapii igłowej
Bezpośrednio po zabiegu należy unikać gwałtownych zmian temperatury. Nie korzystamy z sauny, basenu. Nie używamy szorstkich ręczników i nie trzemy twarzy. Stosujemy krem z filtrem. Nie spożywamy alkoholu, który dodatkowo rozszerza naczynia krwionośne. Skórę po mezoterapii igłowej delikatnie przemywany na bazie produktów wolnych od alkoholu. Miejsca iniekcji zachowujemy w nienagannej czystości.
Do domowego użytku rekomendujemy produkt z linii Clinical Repair numer 139 Aksamitna formuła o żelowo-kremowej konsystencji optymalnie nawilża, likwidując szorstkość i niepożądane ściągnięcie skóry. Idealny produkt otaczający szczególną troską skórę podrażnioną i zaczerwienioną w pierwszych dniach po intensywnych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, np. mikronakłuciach, peelingach chemicznych czy laserze. Doskonałe połączenie czynników nawilżających i ekstraktu z trawy Kunai łagodzi obrzęki, przywracając skórze równowagę i komfort. Zapewnia błyskawiczne i długotrwałe uzyskanie efektu nawilżającego, wygładza, odświeża i zmiękcza naskórek. Delikatna konsystencja przywraca miękkość i przynosi ukojenie „spragnionej” skórze. Preparat stosowany codziennie wzmacnia, chroni przed utratą wilgoci oraz poprawia jędrność skóry.