Elektrokoagulacja
Problem rozszerzonych naczynek dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jest to związane z czynnikami środowiska, genetyką czy dietą. Jeśli mamy tendencję do powstawania rumienia tzw. flush, warto włączyć odpowiednie kosmetyki na bazie witaminy C, wyciągu z nostrzyka, kasztanowca i zwrócić uwagę na etiologię ich powstawania. Jeśli jednak zmiany wystąpią, warto rozważyć ich usunięcie lub redukcję.
Dla kogoJednym z takim zabiegów jest elektrokoagulacja. Zabieg elektrokoagulacji polega na ścinaniu białka zmian skórnych poprzez działanie prądem o wysokiej częstotliwości. Wytwarzane w czasie działania prądem ciepło powoduje uszkodzenie (koagulację, ścinanie) białek naczynia krwionośnego. Następnie „martwe” naczynko krwionośne ulega wchłonięciu w ciągu kilku dni po zabiegu. W przypadku nieco większych naczynek, bardziej rozległych lub drobnych naczyniaków (tzw. rubinek), zabieg może wymagać powtórzenia.
EfektElektrokoagulacja nie jest zabiegiem zupełnie bezbolesnym. Odczucia towarzyszące zabiegowi zależą od indywidualnej wrażliwości na ból, wielkości zmiany i jej lokalizacji. Małe, drobne i liczne zmiany (np. włókniaki, naczyniaki gwiaździste) nie wymagają znieczulenia. Usuwa się je szybko, bez odczucia większego dyskomfortu. Odczuwalne są lekkie ukłucia, a w przypadku większych zmian również mocne ciepło. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić niewielki obrzęk, rumień (zaczerwienienie), stwardnienie skóry, lekkie zasinienie lub delikatny ból, które ustępują w ciągu kilku godzin. Najczęściej pojawia się mały strupek, który zaniknie w ciągu 5 - 21 dni.