Salon YOCHI

Wszystko co chciałabyś wiedzieć o depilacji laserowej

Form depilacji jest bardzo wiele. Od popularnej maszynki do golenia, depilatorów elektrycznych, wosków i past cukrowych, aż po zabiegi wysokotechnologiczne – depilacja laserowa, a właściwie epilacja laserowa. Każda z tych form ma swoje wady i zalety. Warto wiedzieć, że depilacja laserowa, jak do tej pory, jest najskuteczniejszą i najbardziej trwałą metodą na walkę z niechcianym owłosieniem.

Depilacja ciała jest znana już od prehistorii. Wraz z nastaniem XX wieku i Coco Chanel, która spopularyzowała odkrywanie nóg, stała się wręcz koniecznością. Zmienił się kanon urody i od tej pory wydepilowane ciało stało się ważnym atrybutem kobiecości. To również w latach 50 XX wieku rozpoczęto pierwsze prace badawcze nad laserami zdolnymi do oddziaływania z określonymi barwnikami. Pierwsza depilacja laserowa miała miejsce jednak daleko dalej, bo dopiero w 1996 roku. Od tamtego czasu jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów na całym świecie.

Niewątpliwą zaletą zabiegu depilacji laserowej jest jej uniwersalność. Zabieg można zastosować na okolicę pach, twarzy, bikini, nóg, pleców czy wąsika. Depilacja laserowa zabiegiem trwałym, poprawiającym nasz komfort i samopoczucie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego warto skorzystać z zabiegu w naszym salonie kosmetologicznym.

Czym jest depilacja laserowa?

Zabieg depilacji laserowej wykorzystuje zjawiska tzw. selektywnej fototermolizy. Inaczej mówiąc, wiązka lasera o odpowiedniej długości fali, skupia swoją energię na strukturze zdolnej do jej kumulacji. W tym wypadku tą strukturą jest melanina włosa, czyli barwnik, pochłaniający energię wiązki lasera. Dzięki temu zjawisku dochodzi do zamiany impulsu w energię termiczną, która z kolei uszkadza czynnik wzrostu włosa. Działając selektywnie tj. wybiórczo, nie uszkadzamy innych obszarów poza tym, na który działa wiązka lasera. Mechanizm fototermolizy ma doskonałe zastosowanie również w usuwaniu tatuaży, zamykaniu naczynek, walce z przebarwieniami czy znamionami.

Depilacja laserowa to technologia, która na dobre zagościła w gabinetach kosmetologicznych czy klinikach medycyny estetycznej. Dzięki temu właśnie, że daje trwałe efekty i zdecydowanie poprawia codzienny komfort życia.

Jak się przygotować do depilacji laserowej?

Do samego zabiegu należy się jednak przygotować. Na miesiąc przed nie korzystamy z solarium, nie opalamy się. Dlaczego? Ponieważ im różnica pomiędzy kolorem włosa, a ciała jest większa, tym zabieg jest bardziej skuteczny. Wiązka lasera jest w stanie zadziałać skuteczniej, ponieważ lepiej widzi obiekt poddawany depilacji. Dodatkowo kumulacja energii jest większa. Nie używamy depilatorów elektrycznych, które mogą podrażnić skórę. Zwracamy również baczną uwagę na przyjmowane leki, szczególnie mające w składzie nagietek lub dziurawiec, pochodne witaminy A oraz betakaroten. Są to tzw. światłouczulacze, uwrażliwiające naszą skórę na światło słoneczne. W efekcie może to doprowadzić do powstania przebarwienia na skórze.

Przed samym zabiegiem nie używamy peelingów do ciała, również peelingów chemicznych. Jeśli na skórze są podrażnienia, skaleczenia lub podczas wywiadu pojawią się przeciwwskazania natury medycznej, wówczas jest to przeszkoda do wykonania zabiegu. Zawsze przed zabiegiem depilacji laserowej, dermokonsultant przeprowadza wywiad kwalifikujący do zabiegu, aby był on bezpieczny i komfortowy dla naszego klienta.

Przed samym zabiegiem miejsce poddawane depilacji laserowej należy ogolić na około 1-2 dni wcześniej. Jest to ważne, ponieważ wiązka lasera, zamiast zadziałać na mieszek włosowy wraz z macierzą, zadziała na łodygę włosa, co sprawi, że zabieg będzie nieskuteczny.

Czy zabieg depilacji laserowej należy powtarzać?

Warto pamiętać o tym, że nasze włosy rosną w różnym czasie i są w różnej fazie wzrostu. Taka jest nasza fizjologia. Anagen (faza wzrostu włosa) na trwa od 4 do 12 tygodni, dlatego też w takim okresie powinny odbywać się sesje zabiegowe.

Laserowe usuwanie owłosienia jest procesem, ponieważ nie jesteśmy w stanie ocenić obecnymi metodami, w jakiej fazie włos się znajduje. Dlatego też zabieg ułożony jest w serie zabiegowe, poprzedzone przerwami. Najczęściej jest to seria od 6 do 10 zabiegów w zależności od depilowanej okolicy, od 4 do 12 tygodni w zależności od miejsca poddawanego depilacji.

Od czego zależy skuteczność depilacji laserowej?

Efekt zabiegu zależy od struktury włosa, jego grubości, umiejscowienia na ciele oraz przede wszystkim koloru. Im włos jaśniejszy, tym mniej ma melaniny, a więc barwnika, na jaki chcemy zadziałać laserem. Stąd też nie rekomendujemy i nie wykonujemy zabiegów u osób mających siwe włosy, albinosów czy osób z włosami blond. Te zabiegi będą nieskuteczne.

Warto po zakończonej serii, wykonać zabieg przypominający. Część mieszków włosowych może być jeszcze w uśpieniu więc warto wtedy na nie zadziałać. Taki zabieg można wykonać po około 6 miesiącach od zakończonej serii zabiegowej.

Laser diodowy czy IPL?

Różnica pomiędzy tymi urządzeniami polega na technologii. Laser diodowy jest laserem, czyli posiada koncentryczną wiązkę. IPL jest technologią pulsacyjnego światła. Ale to nie jedyna różnica. Laser diodowy służy tylko do depilacji laserowej, ponieważ ma jedną, predefiniowaną długość fali 810 nm. IPL jest z kolei urządzeniem wielofunkcyjnym o szerszym spektrum zabiegowym. IPL z powodzeniem można stosować przy redukcji rumienia, przebarwień, fotoodmładzania czy właśnie depilacji.

Często klientki pytają o skuteczność i bezpieczeństwo porównując te urządzenia. IPL oprócz działania i kumulacji na melaninę włosa, oddziałuje na inne struktury skóry. Poprawia kondycję skóry i wzmaga ją do produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki żelowi USG skóra jest chroniona przed poparzeniem i chłodzi miejsce zabiegowe. Różnica polega również na ilości potrzebnych zabiegów i cenie. Laser diodowy jest droższym rozwiązaniem a ilość zabiegów może być krótsza. Przy IPL mamy dłuższy czas i mniejszą cenę. Warto jednak pamiętać o tym, że efekt zabiegu uzależniony jest od koloru włosa i skóry oraz struktury włosa. Bez względu na wybraną technologię mechanizm oddziaływania światłą na barwnik jest ten sam. Bezpieczeństwo zabiegowe z kolei zależy od umiejętności operatora, jak i jego wiedzy i doświadczenia.

Czy depilacja laserowa jest bolesna?

Często nasze pacjentki pytają, czy depilacja laserowa jest bolesna? Jest to sprawa bardzo indywidualna, dlatego przy pierwszej sesji zawsze wykonujemy próbę laserową, aby dobrze dopasować zarówno parametry, jak i próg bólu, określający komfort wykonywanego zabiegu.

Zabieg depilacji polega na kumulowaniu energii w mieszku włosa. Może więc pojawić się początkowe uczucie gorąca lub delikatne kłucie. Po samym zabiegu może wystąpić delikatny obrzęk lub rumień, który znika po kilku godzinach.

Laserowa depilacja bikini

Depilacja laserowa jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach kosmetologicznych, zaraz po depilacji pach czy nóg. Często panie borykają się ze wstydliwością lub niepewnością co do tego zabiegu. Jest to całkowicie naturalne i często spotykane. Warto pamiętać, że zabiegi wykonują doświadczeni zabiegowcy, którzy na co dzień wykonują zabiegi depilacji bikini. Przed samym zabiegiem wyjaśniają z rzetelnością i uśmiechem na twarzy tak, aby nasze klientki szybko rozładowały towarzyszący im stres. Nasi kosmetolodzy dbają o komfort i poczucie bezpieczeństwa klientek na każdym etapie zabiegu. Możecie zatem być pewni, że jesteście w dobrych rękach.

Jak pielęgnować skórę po zabiegu depilacji laserowej?

Warto pamiętać o właściwej pielęgnacji po zabiegu depilacji laserowej. Nie przegrzewamy miejsca poddanego depilacji laserowej. Nie nosimy obcisłych ubrań, mogących skórę podrażnić. Jeśli miejsce poddane depilacji jest odkryte, to obowiązkowo korzystamy z kremów z wysokimi filtrami. Po zabiegu w naszym gabinecie Yochi Medestetic zostanie Ci wsmarowany krem łagodzący i przynoszący ochronę.

Kiedy rozpocząć zabieg depilacji laserowej?

Najlepiej w okresie od wczesnej jesieni do wczesnej wiosny. To jest najlepsze okno zabiegowe dla usuwania laserowego owłosienia. Dlaczego? Ponieważ słońce nie operuje w tych miesiącach tak mocno. Co za tym idzie, nie jesteśmy narażeni na dodatkowe podrażnienia skóry czy przebarwienia. Pamiętajmy, że nasza skóra została poddana zabiegowi. I chociaż zewnętrznie nic nie widać, to jednak na poziomie innych struktur została ona uwrażliwiona. Dlatego tak ważne jest, aby skórę chronić, stosując nasze zalecenia pozabiegowe.

Istotną rzeczą jest, że zabiegi odbywają się w serii, co warto uwzględnić w swoim kalendarzu zdecydowanie wcześniej. Tym bardziej, jeśli planujemy wyjazd do ciepłych krajów, gdzie operowanie słońca może być zdecydowanie silniejsze. Miejsca zakryte jak pachy, bikini możemy depilować przez cały rok.

mgr Agnieszka Wiśniewska
Właściciel