Salon YOCHI

Masaż klasyczny

Masaż klasyczny jest metodą leczenia polegającą na oddziaływaniu na tkanki naszego ciała, wywołując pośredni i bezpośredni wpływ na organizm. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod terapeutycznych w leczeniu schorzeń narządu ruchu. Pomocna dla osób pracujących biurowo, czy sportowców. Ma zbawienny wpływ na nasze mięśnie i stawy. Posiada wiele pozytywnych właściwości nie tylko na fizyczną, ale także na psychiczną sferę naszego organizmu. Umiejętnie wykonany masaż powoduje wydzielanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia, dzięki czemu po masażu czujemy się odprężeni i zrelaksowani.

Masaż klasyczny składa się z wielu różnych technik (głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wstrząsanie i innych). Może być całościowy lub częściowy, a jego celem jest nie tylko oddziaływanie lecznicze, ale również profilaktyczne. O tym, czym jest masaż klasyczny, kiedy go stosować i na co zwrócić uwagę, przeczytasz z tego artykułu.

Wpływ masażu klasycznego na organizm człowieka

Wpływ na skórę:

Dzięki usuwaniu obumarłych komórek naskórka poprawia się oddychanie skórne, co prowadzi do odmłodzenia naskórka.
Udrażnia gruczoły łojowe i potowe skóry.
Rozszerzają się naczynia krwionośne, co sprawia, że skóra jest dokrwiona, odżywiona i dotleniona.
Przyśpiesza przepływ krwi i chłonki w ciele człowieka, co powoduje aktywniejsze dostarczanie do skóry składników odżywczych oraz szybsze usuwanie produktów przemiany materii.

Wpływ na mięśnie:

Pod wpływem techniki masażu, tkanka mięśniowa jest lepiej zaopatrywana w tlen oraz substancje odżywcze.
Zwiększa się zdolność mięśni do pracy.
Poprzez pobudzenie włókien mięśniowych do skurczu zapobiega się zanikom mięśniowym, co ważne jest w procesach rehabilitacji i leczenia.
Masaż skraca czas regeneracji np. po intensywnym wysiłku fizycznym.

Wpływ na narząd ruchu:

Poprawa elastyczności i wytrzymałości aparatu więzadłowego.
Zwiększa się ruchomość stawów.
Polepsza zdolność stawów do pracy, a ryzyko kontuzji jest zmniejszone do minimum.

Wpływ na układ nerwowy:

Masaż może działać pobudzająco lub uspokajająco w zależności wykonywanych technik.
Wpływa na centralny układ nerwowy za pośrednictwem obwodowego układu nerwowego.
Masaż wpływa na odbudowę prawidłowego przewodnictwa nerwowego.

Wpływ na inne układy:

Poprawia działanie układu oddechowego, ponieważ większa się ilość krwi bogatej w tlen.
Usprawnia działanie układu pokarmowego, dzięki lepszemu ukrwieniu poprawia trawienie i przyswajanie substancji odżywczych, przyspiesza też wydalanie produktów niestrawionych.
Poprawia czynności filtracyjne nerek.

Wskazania i przeciwskazania do masażu klasycznego

Masaż klasyczny jest wskazany przede wszystkim osobom z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa różnego pochodzenia (m.in. zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatie, skoliozy, zmniejszenie lub pogłębienie kifozy i lordozy, choroby reumatyczne i inne).

Świetnie sprawdzi się w okresie rekonwalescencji po kontuzjach i urazach, a także w zmianach w narządzie ruchu wynikających z przeciążenia.

Masaż ten wykonujemy przy wzmożonych napięciach mięśniowych, przykurczach i bólach mięśniowych. Polecany jest osobom wykonującym pracę biurową.

Odpowiednio wykonany masaż w żaden sposób nie powinien zaszkodzić. Wiedza i doświadczenie terapeuty, który również przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem, dostosuje odpowiednie techniki, nacisk do indywidualnych potrzeb pacjenta, nie powinien zaszkodzić.

Istnieją jednak przeciwwskazania, przy których masaż klasyczny nie jest wskazany, a wręcz może okazać się szkodliwy. Te przeciwwskazania to m.in.:

Nowotwory
Ciąża
Choroby zakaźne
Ostre i podostre stany zapalne
Stany chorobowe z wysoką temperaturą ciała powyżej 38°C
Przerwanie ciągłości skóry
Świeże urazy
Nieleczone nadciśnienie i inne choroby układu krążenia

Ważne jest, aby każdy pacjent przed wykonanym masażem rzetelnie wypełnił kartę zabiegową, a o każdych wątpliwościach poinformował terapeutę. Ma to istostny wpływ na zdrowie i samopoczucie pacjenta.

Odpowiadają więc na pytanie: „czy masaż klasyczny może zaszkodzić”? Odpowiedz brzmi tak, ale tylko i wyłącznie, gdy masaż jest wykonany w sposób niewłaściwy, przez osoby niewykwalifikowane lub gdy osoba korzystająca z masażu nie zapoznała się z przeciwwskazaniami, lub co gorsza, nie poinformowała terapeuty o istniejących.

Ból po masażu klasycznym. Czy to normalne?

Masaż kojarzy nam się zazwyczaj z przyjemnością oraz uczuciem ulgi po zakończeniu zabiegu. Czy jednak zawsze tak jest?

To zależy. Przy masażu relaksacyjnym stan błogości towarzyszy nam od początku do końca, niestety inaczej może być w przypadku masażu klasycznego i jest to całkowicie normalny objaw.

Wszystko zależy od stopnia urazu, spięcia mięśnia lub nawet całej grupy mięśniowej. Jeżeli dolegliwość jest duża, masaż klasyczny może okazać się bolesny i nie jest to spowodowane brakiem umiejętności terapeuty. Reakcja bólowa jest naturalną odpowiedzią naszego organizmu, po której następuje w naturalny sposób rozluźnienie.

Obolałe mięśnie po masażu klasycznym są normalnym objawem. Terapeuta podczas wykonywania masażu dociera do głębszych warstw mięśni, co może być porównywalne do intensywnego treningu. Dlatego też występujące dolegliwości bólowe podobne do zakwasów, mogą utrzymywać się jeszcze przez ok. 1-2 dni po zabiegu.

Jak często należy wykonywać masaż klasyczny?

W zależności od celu masażu częstotliwość wykonywania ustala się indywidualnie z każdym pacjentem.

Jeśli masaż ten ma za zadanie pozbyć się dolegliwości bólowych związanych ze wzmożonym napięciem mięśniowym, najlepiej taki masaż wykonywać codziennie lub co drugi dzień. Wtedy terapeuta ma możliwość lepszej oceny skuteczności prowadzonej terapii i doboru odpowiedniej techniki.

W przypadku delikatniejszego rozluźnienia, relaksu lub w celu profilaktycznym, optymalnym czasem będzie korzystanie z 1-2 masaży w tygodniu.

Aby masaż klasyczny przyniósł oczekiwany efekt najlepiej skorzystać z 5-10 zabiegów w serii. Takie serie zabiegowe możesz wykupić w postaci atrakcyjnego pakietu, a dzięki temu zaoszczędzisz dodatkowo 10%

plan
Dlaczego warto skorzystać z masażu klasycznego w Yochi Medestetic & Day Spa?

Zespół Yochi tworzą tylko wykwalifikowani terapeuci, posiadający odpowiednie wykształcenie potwierdzone dyplomami. Nasi specjaliści dysponują nie tylko odpowiednią wiedzą i umiejętnościami, ale również doświadczeniem, dzięki czemu możesz być pewien, że trafisz w dobre ręce, a każda Twoja prośba będzie uwzględniona.

Skorzystaj z naszych usług i umów się na masaż

Nasi specjaliści zadbają o Twoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Zrób rezerwacje na rezerwacja online lub telefonicznie +48 605 064 747

Chcesz zadbać o zdrowie bliskich osób? Zamów bon podarunkowy i obdaruj nim kogoś, kto jest dla Ciebie ważny.

Nasze bony przygotowujemy z wielką starannością, tak aby obdarowana osoba była szczególnie zadowolona. W zależności od wartości bonu dokładamy różne gratisy i upominki. To doskonały prezent dla bliskiej osoby. Zamów bon podarukowy.

mgr Magdalena Woźniewicz
Fizjoterapeuta